Po zrušení Obamacare přijdou o pojištění miliony lidí, tvrdí analýza | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Po zrušení Obamacare přijdou o pojištění miliony lidí, tvrdí analýza

ČTK

Zdravotní reforma navrhovaná republikány výměnou za Obamacare připraví 23 milionů Američanů o zdravotní pojištění a mnoha dalším zvýší poplatky na hranici únosnosti. Republikáni nedávno ve Sněmovně reprezentantů prosadili koncept nového zdravotního pojištění, který má nahradit systém bývalého prezidenta Baracka Obamy.

Průměrné poplatky zdravotního pojištění se podle republikánského návrhu skutečně sníží, bude to ale z velké části spojeno s omezením poskytovaných zdravotních služeb, uvádí analýza. V některých regionech USA se vážně nemocným pacientům poplatky výrazně zvýší a mnozí z nich si pojištění nebudou moci dovolit.

O pojištění přijdou senioři s nízkými příjmy. Během příštích deseti let ztratí v důsledku škrtů státní podporu 14 milionu lidí využívajících dnes výhody programu Medicaid, jehož účelem je zajistit lékařskou péči chudým. Státní pokladna díky úsporám během deseti let získá 119 miliard dolarů.

Trump slaví. Směnovna Kongresu schválila zrušení Obamova zdravotního pojištění

Podle demokratických zákonodárců zpráva Kongresového rozpočtového úřadu potvrzuje, že likvidace programu Obamacare zavedeného v roce 2010 bude pro americké pojištěnce zničující. Navrhované změny Sněmovna reprezentantů těsně schválila před třemi týdny, nyní republikánský návrh čeká komplikovaný schvalovací proces v Senátu.

"Trumpcare bude pro americký pojistný systém rakovinou," řekl ve středu vůdce senátní demokratické menšiny Chuck Schumer.

Opačný názor má většina republikánských poslanců, kteří zprávu CBO označili za nepřesnou. Kritizoval ji i Bílý dům a ministr zdravotnictví Tom Price. "Pokud jde o výši pojistného a pokrytí klientů, je analýza CBO chybná," řekl Price.

"Srdečné setkání": Papež František přijal Trumpa

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!