Pobaltí žádá po Rusku odškodnění za sovětskou nadvládu | E15.cz

Pobaltí žádá po Rusku odškodnění za sovětskou nadvládu

Riga
Riga
• 
ZDROJ: David Holt via Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pobaltské státy Estonsko, Litva a Lotyšsko budou chtít po Rusku odškodnění za období sovětské nadvlády. Ve společném prohlášení po jednání v Rize to oznámili ministři spravedlnosti těchto bývalých sovětských republik.

Tyto tři státy, které jsou nyní členy Evropské unie a Severoatlantické aliance, se rozhodly připravit požadavky na odškodnění. Hodlají nejprve společně spočítat ekonomické ztráty a škody, které podle nich utrpěly svou příslušností k Sovětskému svazu, jenž zanikl v roce 1991.

„Společnost ví stále příliš málo o negativních dopadech totalitního okupačního režimu Sovětského svazu na ekonomiku, životní prostředí, demografii a sociální oblast,“ řekl lotyšský ministr spravedlnosti Dzintars Rasnačs. Jeho estonský kolega Urmas Reinsalu označil takové reparace od Ruska za „morální a právní povinnost“ vůči tisícům obětí.

Sovětský svaz se zmocnil pobaltských států v červnu 1940 na základě paktu Hitlera se Stalinem. Nezávislost Estonsko, Litva a Lotyšsko získaly zpět až v roce 1991. Rusko jako nástupnický stát SSSR důrazně popírá, že byly pobaltské republiky okupované. K Sovětskému svazu se podle Moskvy připojily dobrovolně.

Předseda rady pro lidská práva při ruském prezidentovi Michail Fedotov prohlásil, že tyto žaloby nemají podle mezinárodního práva žádnou naději na úspěch.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video