Počet dolarových milionářů v Česku roste rychleji než ve světě | E15.cz

Počet dolarových milionářů v Česku roste rychleji než ve světě

dolary, peníze
dolary, peníze
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, nos

Dolarových milionářů v Česku loni přibylo o více než pět procent. Aktuálně jich je 17 tisíc. Celosvětový růst byl pod jedním procentem. Vyplývá to ze zprávy firem Capgemini a RBC Wealth Management, kterou dnes prezentovala Capgemini.

Zvýšení počtu boháčů v Česku ovlivnil růst HDP, významnou roli hrála relativně nízká inflace, pozitivní bilance exportu i postavení české měny. Negativní dopad měl naopak pokles cen realit a propad tržní kapitalizace.

Celosvětově se počet lidí s majetkem přesahujícím milion dolarů (asi 18,9 milionu korun) loni zvýšil o 0,8 procenta na 11 milionů osob. Jejich finanční bohatství ale kleslo o 1,7 procenta na 42 bilionů dolarů. Jediným regionem, který zaznamenal pokles v počtu bohatých lidí, je Severní Amerika. V Asii a Tichomoří je v současnosti o 20 tisíc boháčů více, než v Severní Americe.

V Evropě počet dolarových milionářů narostl o 1,1 procenta na 3,2 milionu lidí. Jejich majetek ale poklesl o 1,1 procenta na 10,1 bilionu dolarů. „Vývoj v Evropě je významně ovlivněný dluhovou krizí, která již trvá příliš dlouho,“ uvedl generální ředitel Capgemini Zdeněk Přibyl.

V USA, Japonsku a Německu je 53 procent všech milionářů. Vedou USA s 3,1 milionu boháčů. Velký nárůst zaznamenala čtvrtá Čína, ale absolutní počet milionářů je zde nižší, než u vedoucích zemí. Číňané hodně investují do umění, které se do volně investovatelného majetku nezapočítává.

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.