Počet mrtvých po zemětřesení v Nepálu dál roste. Oficiálně je už 6621 obětí | E15.cz

Počet mrtvých po zemětřesení v Nepálu dál roste. Oficiálně je už 6621 obětí

Mnoho oblastí Nepálu závisí na leteckém zásobování
Mnoho oblastí Nepálu závisí na leteckém zásobování
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Počet obětí zemětřesení v Nepálu stoupl na 6621, informovalo místní ministerstvo vnitra. Dalších nejméně 14.023 osob utrpělo zranění. Ničivé zemětřesení o síle 7,8 stupně udeřilo v zemi přesně před týdnem. Podle nepálské vlády nejspíš již neexistuje šance, že by se podařilo pod sutinami najít někoho živého, uvedla agentura AFP.

„Od katastrofy uplynul týden. Pokud jde o záchranné práce a pomoc, dělali jsme, co bylo v našich silách. Nyní si ale nemyslím, že existuje ještě šance, že by v troskách byli nějací přeživší,“ uvedl mluvčí nepálského ministerstva vnitra Lakšmí Prasád Dhakal.

Podle OSN zemětřesení zasáhlo osm milionů z celkových 28 milionů obyvatel země, z toho 1,7 milionu dětí. Otřesy půdy zbořily nejméně 130 tisíc domů. Dalších 85 tisíc objektů bylo poničeno. Šéfka delegace EU v Nepálu Rensje Teerinková v pátek oznámila, že mezi oběťmi je nejméně 12 občanů Evropské unie. Dalších tisíc lidí z unijních zemí je pohřešováno.

Nepálská vláda v pátek opět vyzvala dárce z řad mezinárodního společenství, aby do země zaslaly zejména stany, plachty a nejzákladnější zásoby potravin. Některá pomoc, která do země již dorazila, se prý příliš použít nedá. Jestliže dárci nemohou zaslat ty nejpotřebnější věci, měli by raději do Nepálu poslat peníze, vzkázal kabinet.

Dostali jsme věci, jako je například tuňák či majonéza. K čemu jsou nám dobré? My potřebujeme obilí, sůl a cukr

„Dostali jsme věci, jako je například tuňák či majonéza. K čemu jsou nám dobré? My potřebujeme obilí, sůl a cukr,“ uvedl nepálský ministr financí Rám Šaran Mahat. Jak ho doplnil ministr informací, Nepál v tuto chvíli nutně potřebuje 400 tisíc stanů. Zatím jich úřady lidem bez přístřeší poskytly 29 tisíc.

Do Nepálu odletělo v noci na středu letadlo s týmem českých lékařů, sester a hasičů. Kvůli přetížení letiště v Káthmándú ale muselo zamířit do Indie a v Dillí několik hodin čekat na dokončení cesty do nepálské metropole. Tam skupina 36 lékařů, sester a hasičů dorazila v noci na čtvrtek. S sebou přivezla asi 10,5 tuny vybavení a zásob. Hlavním úkolem českých zdravotníků bude ošetřování lehkých a středně těžkých poranění.

Češi dorazili do Melamči

„Trauma team dorazil do města Melamči a staví si základnu v areálu nemocnice. Všichni členové týmu jsou v pořádku,“ informovali v pátek večer hasiči na svém webu. Jak dodali, člen koordinačního týmu EU Miroslav Lukeš se zúčastnil jednání na nepálském ministerstvu zdravotnictví a v sídle OSN, kde jednal o uplatnění pro evropské humanitární týmy. Konkrétně se mu podařilo najít uplatnění právě pro český tým a rovněž pro Italy a Němce.

Český rozhlas Radiožurnál (ČRo) informoval o skupině deseti českých turistů uvězněných v nepálském údolí mimo hlavní město, kteří jsou v pořádku a které kontaktovalo české ministerstvo zahraničí. Netušili nicméně, jak se z oblasti dostanou. Jak nicméně následně uvedl jeden ze členů expedice Ivo Blšťák, primář gynekologicko-porodnické kliniky Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, existuje naděje, že by mohli odletět již dnes nebo zítra. V pátek prý do vesnice Lgo přiletěly první čtyři vrtulníky a helikoptéra americké ambasády, která měla za úkol zjistit, zda mohou v dané lokalitě přistát i větší stroje. Vrtulníky pak odletělo již několik prvních cizinců.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video