Podpora státníků je v Číně vítaná, ale nestačí, říká Vladimír Mlynář z PPF | E15.cz

Podpora státníků je v Číně vítaná, ale nestačí, říká Vladimír Mlynář z PPF

Vladimír Mlynář
Vladimír Mlynář
• 
ZDROJ: Martin Pinkas, Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

V Číně je při obchodování se zahraničními firmami vítaná podpora státníků dané země, ale nestačí to. Důležité je mít dobrý produkt, bez něj nemá firma šanci. Na veřejném slyšení senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost to řekl ředitel pro vztahy s veřejným sektorem finanční skupiny PPF Vladimír Mlynář. Připomněl, že PPF dostalo licenci pro Čínu v roce 2013, několik měsíců před návštěvou prezidenta Miloše Zemana v zemi.

Skupina PPF, jejímž největším akcionářem je nejbohatší Čech Petr Kellner, na čínském trhu nabízí spotřebitelské úvěry pod značkou Home Credit a investuje také v oblasti biotechnologií. Její společnost Sotio v Pekingu otevřela laboratoře vyvíjející léčebné přípravky proti nádorovým onemocněním.

Podpora rodné země je podle Mlynáře vítanou třešničkou na dortu, ale nestačí, neboť čínský trh je velmi tvrdý, kultura a obchodní chování je jiné než v Evropě. „Je potřeba nejdříve uspět v této oblasti, mít dobrý produkt. Bez něj nemáte v Číně žádnou šanci, i kdyby vás podporovali všichni prezidenti světa,“ řekl. Pokud se firmě podaří prorazit s produktem, je podpora domácích státníků vítaná, protože to odpovídá čínské kultuře, dodal.

V Česku se vede nepřesná debata ve stylu, že v Číně existuje komunismus podobný tomu v Československu do roku 1989, míní Mlynář. „Tak to není. Číně se podařilo vytvořit zcela unikátní model kombinace centrálně řízené společnosti dohromady se soukromým vlastnictvím a velmi tvrdým kapitalismem,“ poznamenal.

„Neříkám, že se máme vzdávat našich hodnot, ale tak jako respektujeme vlastní hodnoty, myslím, že v byznysových jednáních musíme respektovat místní kulturu, tak to prostě je,“ uvedl Mlynář. Stejné zkušenosti má z Indie, Indonésie či Vietnamu. Zahraniční politika podle něj nemá být ani přehnaně oddaná, ani přehnaně arogantní.

Bývalý ministr informatiky Mlynář dále uvedl, že pro obchod je třeba, aby česká zahraniční politika byla předvídatelná a srozumitelná, což není, naopak ji popsal jako extrémní. „Boj Zeman a Antizeman je velmi nešťastný,“ řekl. Dodal, že vzorem pro vztahy s Čínou by mohl být přístup Německa, jehož obchodní politiku vnímá jako „velmi pragmatickou“, vedle toho má ale země i srozumitelnou hodnotovou orientaci.

Mlynář připomněl, že PPF vstoupila na čínský trh v roce 2004, kdy dostala licenci pro jedno město. O devět let později ji získala pro celou Čínu, několik měsíců před Zemanovou návštěvou asijské země, řekl.

PPF investuje do řady odvětví od bankovnictví a finančních služeb přes telekomunikace, nemovitosti, strojírenství, biotechnologie po pojišťovnictví. Působí v Evropě, Asii a Severní Americe.

Pomoc prezidenta Zemana v debatě přiznal ředitel letecké společnosti Zall Jihlavan Airplanes Radek Filip. Uvedl, že prostor pro obchod se firmě zcela otevřel po jednání na úrovni prezidenta. Výrobce sportovních letadel dodá během pěti let do Číny sto letounů Skyleader 600. Smlouvu firma podepsala během loňské návštěvy prezidenta v Číně. Jde o kontrakt v hodnotě okolo 13 milionů eur (zhruba 330 milionů korun).

„Stačilo, že čínská strana cítila, že jsme podporovaní českým státem. Potom, co se toto stalo, pak už se s námi bavili ti, co chtěli s námi obchodovat,“ uvedl Filip. Popsal také úspěch u čínského obchodního partnera, když byl na Vysočině přivítán regionálními politiky. Josef Vávra z kunovické společnosti Evektor-Aerotechnik k tomu dodal, že letecký průmysl je specifický v tom, že je třeba získat státní certifikaci.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video