Pohřeb za 300 milionů rozdělil Británii | E15.cz

Pohřeb za 300 milionů rozdělil Británii

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V katedrále svatého Pavla proběhlo poslední rozloučení s Margaret Thatcherovou. Ta konzervativcům třikrát vyhrála volby a byla premiérkou jedenáct let do roku 1990, zemřela minulý týden ve věku 87 let.

Rozloučit se s legendou britské i evropské konzervativní politiky přijelo do Londýna na 2300 smutečních hostů, mezi nimi i předseda české vlády Petr Nečas a nejvýraznější obhájce "thatcherismu" na české politické scéně, exprezident Václav Klaus. Pohřbu se účastní britská královna Alžběta II. s manželem princem Filipem, jedenáct předsedů vlád, ministři zahraničí, diplomaté, příslušníci královských rodů a četné celebrity.

Před katedrálou svatého Pavla se shromáždily davy stoupenců zemřelé političky, mezi nimiž bylo soudě podle hlasitých projevů nesouhlasů i nemálo jejích odpůrců. Ze záběrů britských televizních stanic ale nebylo patrné, že by slavnostní ráz ceremoniálu narušily násilné incidenty.

Život Margaret Thatcherové

Britská vláda nevypravila baronce Thatcherové oficiální státní pohřeb. Dnešní poslední rozloučení je označováno za ceremoniální či reprezentativní a doprovází je vojenské pocty spojené s okázalým přepychem, který řadě Britů vadí. Vyčítají Thatcherové, že svou sociální a ekonomickou politikou zemi spíš rozdělila a že si pocty vyhrazené monarchům nezaslouží.

Výdaje, které vláda uvolnila na organizaci pohřbu, odhadují novináři na deset milionů liber (300 milionů korun). Reprezentativní pohřeb měla v roce 1997 princezna Diana a o pět let pozdějí královna matka.

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video