Policie prověřuje možné motivy útoku v Dortmundu | E15.cz

Policie prověřuje možné motivy útoku v Dortmundu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Vyšetřovatelé úterního bombového útoku na fotbalisty Dortmundu prověřují podle německých médií možné islamistické pozadí činu. V psaní, které se našlo poblíž místa činu, se podle nich připomíná předvánoční teroristický útok v Berlíně. Vyšetřování útoku na fotbalisty převzalo německé nejvyšší státní zastupitelství, které je běžně zodpovědné za stíhání závažných teroristických činů. Zároveň se v souvislosti s útokem objevil i další text, který by mohl pocházet z antifašistických kruhů. Ani jeden vzkaz však nemusí být pravý.

List, který byl nalezen nedaleko místa trojice explozí, podle deníku Süddeutsche Zeitung začíná slovy o Alláhovi. Dále se v něm píše o berlínském útoku, který si v prosinci vyžádal 12 mrtvých a desítky zraněných, a o zapojení Německa do boje proti takzvanému Islámskému státu. Proto, stojí dále v textu, jsou nyní sportovci a další prominenti v Německu i v jiných "křižáckých zemích" na "listině smrti" Islámského státu.

Neznámý autor dopisu, který se zmiňuje i o kancléřce Angele Merkelové, požaduje, aby spolková republika stáhla průzkumné letouny Tornado využívané v boji proti IS a aby uzavřela základnu amerických vojsk v západoněmeckém Ramsteinu.

Vyšetřovatelé ve spolupráci s odborníky na islám pokračují v analýze listu. Na závěrečné hodnocení je podle nich ještě brzy. Ve hře je i možnost, že se skutečný pachatel snaží vyšetřovatele zmást. Podobný způsob přiznání se k činu je totiž u islamistů nezvyklý.

Podívejte se, jak to vypadalo na místě incidentu:
Výbuch zasáhl autobus fotbalistů Dortmundu. Policie prohledala místo incidentu

Na nesrovnalosti upozornil mimo jiné expert veřejnoprávní televize ARD na terorismus Michael Stempfle, podle něhož je velkou otázkou, jestli by islamisté skutečně volili formulace, které byly použity. Süddeutsche Zeitung s odvoláním na experty uvedl, že jednostránkový text o 91 slovech napsala nejspíš osoba, pro kterou je němčina mateřským jazykem. Zároveň list podotýká, že i tak prohlášení obsahuje řadu gramatických chyb.

Objevilo se také další psaní, které se od úterního večera šíří internetem. Kdosi v něm napadá politiku fotbalového Dortmundu, který prý nepostupuje dostatečně tvrdě proti rasistům, nacistům a pravicovým populistům. Autobus byl podle tohoto dopisu napaden jako symbol politiky fotbalového týmu. Vyšetřovatelé zkoumají autenticitu textu.

Také u něj existují vážné pochyby. Podle odborníků oslovených televizí ARD nepůsobí psaní jako pravé. Stejný názor má i provozovatel portálu, kde bylo poprvé zveřejněno.

Ve hře jsou tak nadále všechny možnosti, včetně toho, že za útokem stojí pravicoví radikálové nebo fotbaloví chuligáni.

Autobus fotbalistů Dortmundu v úterý cestou na večerní domácí zápas čtvrtfinále Ligy mistrů s Monakem poškodily tři exploze. Zranění ruky při nich utrpěl španělský obránce Marc Bartra, který byl převezen do nemocnice, kde se podrobil operaci. Zraněn byl i jeden z policistů, který autobus doprovázel.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video