Policie rozehnala demonstranty v Bejrútu. Protestovali proti výrokům amerického prezidenta | E15.cz

Policie rozehnala demonstranty v Bejrútu. Protestovali proti výrokům amerického prezidenta

ČTK

Libanonská policie rozehnala slzným plynem a vodními děly demonstranty, kteří dnes protestovali před americkým velvyslanectvím v Bejrútu. Šlo o další demonstraci proti rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém jako hlavní město Izraele.

Někteří z účastníků shromáždění nesli palestinské vlajky, rozdělávali ohně a házeli na policisty kamení. Policie zabarikádovala ulici vedoucí k velvyslanectví, jež je na severu Bejrútu.

Trump uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele ve středu a zároveň oznámil, že vydal pokyn připravit přesun velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. V pátek se proti tomu konaly masové protesty v muslimském světě.

Dnešní protest se uskutečnil několik set metrů od ambasády a pálily se při něm izraelské a americké vlajky i figurína Trumpa. Ze zapálených odpadků se do vzduchu zvedl hustý dým.

V Libanonu žije na 450 tisíc potomků Palestinců, kteří odešli ze svých domovů po vzniku Izraele. Tvoří téměř desetinu obyvatel Libanonu.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který odjel jednat do Evropy, řekl před odletem, že je připraven bránit Trumpovo rozhodnutí. "Předložím izraelskou pravdu beze strachu a s vysoko zdviženou hlavou," řekl Netanjahu, jehož dnes čeká setkání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a v pondělí s ministry zahraničí Evropské unie.

Autor: ČTK
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!