Arabské státy jednaly o výrocích Donalda Trumpa. Libanonci navrhují sankce vůči USA | E15.cz

Arabské státy jednaly o výrocích Donalda Trumpa. Libanonci navrhují sankce vůči USA

ČTK

Ministři zahraničí, kteří se dnes v Káhiře sešli na mimořádném summitu Ligy arabských států (LAS), odsoudili rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele. Jen hrstka z nich však přišla s konkrétními návrhy, jak krokům Washingtonu čelit. Libanonský ministr zahraničí Džibrán Básil chce zvážit zavedení ekonomických sankcí vůči USA, palestinský ministr Rijád Málikí zase hodlá vyzvat státy, aby uznaly Palestinu s východním Jeruzalémem jako jeho hlavním městem.

"Proti (Trumpovu) rozhodnutí musíme přijmout preventivní opatření... počínaje těmi diplomatickými, přes politická, až po hospodářské a finanční sankce," uvedl Básil. Podle něj ale může být Trumpův postup pro arabské státy důležitý v tom, že je probudí z letargie.

Trump dal ve středu pokyn k přesunu amerického velvyslanectví do Jeruzaléma, a rozešel se tak se svými předchůdci. Status Jeruzaléma je citlivé téma a podle zbytku světa se o postavení města má jednat v izraelsko-palestinských rozhovorech.

V pátek se konaly v muslimském světě bouřlivé protesty, při nichž zahynul jeden člověk a množství lidí bylo zraněno. Demonstrace pokračovaly i dnes a Trumpův výrok výrazně ovlivní i plánovanou cestu jeho viceprezidenta Mikea Pence na Blízký východ. Na protest dnes schůzky s ním odvolali imám káhirské mešity Al-Azhar, považovaný za hlavu sunnitského islámu, papež egyptské koptské církve Tavadros II. i palestinské vedení.

Autor: ČTK
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!