Polsko má novou vládu, Szydlová chce pro ni získat důvěru co nejdříve | E15.cz

Polsko má novou vládu, Szydlová chce pro ni získat důvěru co nejdříve

Beata Szydlová a Jaroslaw Kaczynski
Beata Szydlová a Jaroslaw Kaczynski
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Polský prezident Andrzej Duda dnes jmenoval novou vládu premiérky Beaty Szydlové, jejíž členové složili přísahu. Nový konzervativní kabinet přebírá moc po liberální vládě Ewy Kopaczové, která po porážce v říjnových parlamentních volbách podala demisi. Hlasování o nové vládě čekají média už ve středu.

Nový šéf polské diplomacie Witold Waszczykowski potvrdil, že nová vláda dodrží závazek předchozího kabinetu přijmout více než devět tisíc uprchlíků podle kvót Evropské unie. „S bolestí v srdci (to děláme), ale jako právní stát respektující mezinárodní závazky budeme muset splnit i ty, které přijala předchozí vláda,“ řekl Waszczykowski.

Zdůraznil však, že syrští uprchlíci budou muset být velice důkladně prověřeni, než budou v Polsku přijati. Navíc je prý jasné, že jakmile uprchlíci získají právo pobytu v Polsku, drtivá většina vzápětí odejde pryč díky právu volně cestovat po celé schengenské zóně.

Ministr zahraničí tak dnes popřel sobotní vyjádření svého kolegy z nového kabinetu, ministra pro evropské záležitosti Konrada Szymańského, že Polsko po pařížských útocích nevidí politickou možnost, jak splnit rozhodnutí Evropské unie o rozdělení uprchlíků podle kvót.

Jak výraznou roli hraje Szydlová?

Ceremonii v prezidentském paláci předcházelo položení kytic u pamětní desky prezidenta Lecha Kaczyńského, který zahynul před pěti lety při leteckém neštěstí v Rusku, mše v muzeu varšavského povstání a kondolence na francouzském velvyslanectví. Odpoledne mají noví ministři převzít své resorty.

Od této chvíle má premiérka dva týdny na to, aby představila Sejmu, dolní komoře parlamentu, program své vlády a požádala o důvěru. Ale Szydlová minulý pátek, kdy ji Duda jmenoval premiérkou, uvedla, že chce vše stihnout v jediném týdnu. „Máme před sebou mnoho práce, proto není žádný důvod se zdržovat,“ prohlásila.

Podle polských médií by šéfka nové vlády mohla už ve středu předstoupit před poslance Sejmu, ve kterém má konzervativní a euroskeptická strana Právo a spravedlnost (PiS) nadpoloviční většinu, a tak může vládnout sama. V Polsku se dostala k moci jednobarevná vláda poprvé od pádu komunismu v roce 1989.

Složení kabinetu oznámila Szydlová před týdnem, agentura AP jej charakterizovala jako silně proamerickou a vůči Rusku silně podezíravou vládu. Zlé jazyky tvrdí, že složení kabinetu je prý více dílem šéfa PiS Jaroslawa Kaczyńského a prezidenta Dudy, než samotné premiérky.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video