Polsku bude vládnout žena. Právo a spravedlnost vede o deset procent | E15.cz

Polsku bude vládnout žena. Právo a spravedlnost vede o deset procent

Polská předvolební debata
Polská předvolební debata
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Karolína Flaszová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Před nedělními parlamentními volbami sledují Poláci nevídaný souboj. V něm ztrácí současná šéfka kabinetu a liberální Občanské platformy (PO) Ewa Kopaczová na kandidátku konzervativního Práva a spravedlnosti (PiS) Beatu Szydlovou. Šance zvrátit skóre není velká, podle posledních průzkumů obě uskupení dělí přinejmenším deset procent. Partaj Jarosława Kaczyńského tak má šanci získat v parlamentu většinu. Pokud se jí to ale nepodaří, může mít problém sestavit vládu.

Jednou z posledních možností získat voliče byl pondělní televizní duel. Premiérka v něm mimo jiné obvinila konkurenční partaj ze snahy destabilizovat polské veřejné finance populistickými sliby. Politologové však po debatě v zázračný zvrat nevěří. „Kopaczová byla pod tlakem, aby změnila dynamiku voleb, což se nestalo,“ řekl Bloombergu Rafal Chwedoruk z varšavské univerzity.

Předsedkyně vlády je přitom v těžké pozici. Sice jí podle mnohých názorů chybí charizma jejího předchůdce a nynějšího unijního prezidenta Donalda Tuska, za nízké preference její strany ale patrně může spíše únava Poláků z osmileté vlády PO. V šetřeních veřejného mínění zaměřených na vnímání jednotlivých politiků si totiž stojí lépe než její rivalka.

Série otřesů

Očekávané vítězství euroskeptických populistů by bylo dalším dějstvím v sérii otřesů, kterými polská politika v posledních měsících prochází. Kvůli skandálům a neúspěchům opustily své posty výrazné figury, například exministr zahraničí a bývalý předseda dolní komory parlamentu Radosław Sikorski. Největším šokem pak byla jarní volba prezidenta, ve které Bronisława Komorowského zdolal uchazeč za PiS Andrzej Duda.

Kaczyński se na základě tohoto úspěchu rozhodl pro stejnou taktiku i do parlamentního klání. Sám kandidaturu odmítl a do boje vyslal Szydlovou, která šéfovala kampani Dudy. Tím vzal PO silnou kartu, jelikož vládnoucí uskupení často strašilo voliče návratem velmi kontroverzní osobnosti k moci. Podle nedávného průzkumu Kaczyńskému nedůvěřuje 60 procent voličů, skepse vůči Szydlové je poloviční.

Odpůrci PiS jsou však přesvědčeni, že někdejší předseda vlády bude v případě vítězství strany stejně ze zákulisí vše dirigovat a premiérka bude jen loutkou.

Předvolební průzkumy (v procentech)

Předvolební průzkum před polskými volbami Autor: E15

Předvolební průzkum před polskými volbami Autor: E15

Objevují se i spekulace, že by nakonec přece jen mohl šéfovat kabinetu on. Szydlová se však proti těmto nařčením ohrazuje. „Mám vlastní pohled a názory. Dokážu být tvrdohlavá. Nenechám se řídit,“ vzkazuje politička, která v kampani hodně sází například na téma masivního odchodu Poláků do zahraničí.

Je však otázka, nakolik jiná může být případná vláda PiS s novou tváří proti té, která před necelou dekádou budila kritiku a rozpaky doma i v zahraničí. Kaczyn´ ski se v pravém světle ukázal minulý týden, kdy hovořil o tom, že uprchlíci mohou do Evropy zavléct choleru a parazity. Oponenti jeho výroky přirovnali k rétorice nacistů a nařkli ho z šíření strachu a nenávisti ve snaze zajistit si volební vítězství. Někteří liberálně orientovaní Poláci mají takový strach z návratu PiS k moci, že hovoří o emigraci.

Třetí vzadu Bojovnice za ženská práva poukazují na to, že letošní volby jsou skutečně unikátní. Ženu vyslala do souboje i třetí nejsilnější partaj v průzkumech; za Sjednocenou levici kandiduje na premiérku Barbara Nowacka. „Dnes nepatří k dobrému tónu nemít na kandidátce žádné ženy, nemít ženy ve vedení stran nebo nemít významné ženské aktivistky. To, co vidíme v Polsku nyní, by se před pěti lety nemohlo stát,“ podotkla podle Reuters expertka na genderovou rovnost Agata Chelstowska.

Beata Szydlová

Beata Szydlová, kandidátka na premiérku polské strany Právo a spravedlnost Autor: CTK

Dcera horníka pocházející z vesnice u Osvětimi byla ještě donedávna málo známá i v Polsku.
Beata Szydlová vystudovala v Krakově a v místním historickém muzeu pracovala jako etnografka. Její politická dráha odstartovala v roce 1998, když se stala starostkou hornického městečka Brzeszcze, ve věku 35 let nejmladší v celém Malopolsku. Líčí, že v polské lokální politice to jako žena neměla snadné.
Poté, co v roce 2005 vstoupila do Práva a spravedlnosti, nebylo pro ni jednoduché dostat se na kandidátku, ale nakonec byla zvolena poslankyní. K vzestupu jí patrně dopomohla smolenská tragédie v roce 2010, kdy zahynuly dvě známé ženské tváře strany, se kterými pracovala na hospodářském programu strany. Kaczyński jí nedlouho poté překvapivě nabídl post místopředsedkyně partaje.
Politička tvrdí, že její původ v konzervativní části země měl velký vliv na její hodnoty, v jejichž středu stojí rodina a katolická církev. Její syn se dokonce připravuje na dráhu kněze.
Szydlová má přesto potenciál oslovit i lidi mimo tradiční elektorát PiS. Její strana ji prezentuje jako pracovitou, spolehlivou a kompetentní v socioekonomických záležitostech.
„Má to být druhá Angela Merkelová, jen mnohem citlivější k sociálním otázkám,“ řekl webu Politico Europe expert na politický marketing z varšavské univerzity Norbert Maliszewski.

Autor: Karolína Flaszová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video