Polští poslanci mají absolvovat vojenský výcvik. Kvůli Ukrajině

Polský premiér Marek Belka (uprostřed) a členové jeho kabinetu poté, co polští poslanci 24. června ve Varšavě podle očekávání vyslovili Belkově vládě důvěru.

Polský premiér Marek Belka (uprostřed) a členové jeho kabinetu poté, co polští poslanci 24. června ve Varšavě podle očekávání vyslovili Belkově vládě důvěru. Zdroj: CTK/AP

Doma i v cizině zaujala poznámka šéfa dolní komory polského parlamentu, že armáda uspořádá v květnu vojenský výcvik pro poslance, kteří chtějí přispět ke zvýšení obranyschopnosti země. Polsko patří ke státům, které dávají najevo největší znepokojení z ruské agrese vůči Ukrajině.

„Žijeme v neklidných dobách, a tak jsem dohodl s ministrem obrany, že bude možnost vyjet na cvičiště, absolvovat školení, zastřílet si…,“ ohlásil maršálek Sejmu Radoslaw Sikorski během schvalování novely branného zákona.

Zákonodárci, kteří na cvičišti vyniknou, „budou zařazeni do úderných jednotek“, žertoval Sikorski a dodal, že branná povinnost sice končí v padesátce, ale prý vyjednal s ministrem obrany, že „zdraví a mladistvě vyhlížející poslanci a poslankyně dostanou výjimku“.

Později v rozhovoru s novináři připomněl, že podobné výjezdy na armádní cvičiště pořádal pro diplomaty v době, kdy byl ministrem zahraničí, a šlo prý o velice populární akci. Také ví o několika poslancích a přinejmenším jedné poslankyni, kteří se přihlásili do armádní zálohy.

„Ten výjezd bude signál pro mládež, že přišla taková doba, kdy možná bude třeba se připravit na obranu vlasti,“ zdůraznil Sikorski. Na výcvik se už přihlašují vládní poslanci, zatímco opozice kritizuje Sikorského verbování jako trapas. „Pojedu, protože jsem takový výcvik neabsolvovala, i když jsem si to vždy velice přála. Každý, kdo na to má, by měl být někdy v armádě. Možná ne v kasárnách, ale třeba na dobrovolném školení. Chci se vyznat ve zbraních, i když doufám, že se mi to nikdy nebude hodit,“ prohlásila Agnieszka Pomaská z Občanské platformy a zdůraznila, že do armádních záloh se mohou hlásit také ženy.

Za hranicí dobrého vkusu

„Obávám se, že maršálkova iniciativa bude jen reklamní akce a příležitost vyfotit se v uniformě,“ tvrdí naopak Przemyslaw Wipler z tábora krajní pravice. „Vůbec nikam nepojedu. Maršálek si dělá legraci, hraje si na vojáčky. Je mi trapně z jeho prohlášení - a myslím, že znechucení jsem viděl i ve tváři premiérky Ewy Kopaczové. Překročil hranici dobrého vkusu,“ řekl Dariusz Joński z opoziční levice.

Bojový výcvik polských zákonodárců zaujal i ruská média. Podle serveru newsru.com mají podobný kurz absolvovat i polští soudci, hasiči, dozorci a úředníci. V současnosti má prý polská armáda 85 tisíc profesionálních vojáků a 20 tisíc záložníků.