Poražení roku: Řada miliardářů loni prodělala jmění | e15.cz

Poražení roku: Řada miliardářů loni prodělala jmění

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zatímco Bill Gates se loni vrátil na špičku, řada lidí ze seznamu těch nejbohatších měla v roce 2013 mnohem méně štěstí. Miliardy či dokonce desítky miliard dolarů prodělali hlavně ti, jejichž podnikání souvisí s nerostnými surovinami.

Na burze loni dokázalo zbohatnout mnoho lidí. Na pohybech kurzů letos obchodníci vydělali 9,3 bilionu dolarů, což odpovídá součtu hrubých domácích produktů Německa, Velké Británie a Francie, tří nejsilnějších evropských ekonomik.

Rok 2013 ale přinesl i spektakulární pády z výsluní, vyplývá z řebříčku nejméně úspěšných miliardářů loňského roku, které sestavil deník Die Welt. Jeden případ přesto mezi ostatními vyčnívá. Zatímco mnoho boháčů přišlo o miliardy dolarů, jen jeden z dříve nejbohatších lidí světa spadl na úplné dno.

Brazilec Eike Batista byl kdysi s 34,5 miliardy dolarů osmým nejbohatším člověkem světa, kvůli krachu své petrochemické společnosti OGX ale přišel o všechno. Jen loni Batista prodělal 13,6 miliardy dolarů a nyní jeho majetek dosahuje záporných hodnot, konkrétně mínus 1,2 miliardy dolarů.

OBRAZEM: Miliardáři, kteří loni nejvíce prodělali

Nedařilo se ani dalším Jihoameričanům. Iris Fontbona, hlava jednoho z nejbohatších chilských klanů, loni přišla o 5,3 miliardy dolarů. Způsobil to pád akcií společnosti Antofagasta. Těžař mědi, ve kterém rodina Fontbona drží 61 procent, letos na burze odepsal 37 procent.

Špatně se vedlo i některým ruským oligarchům. Oleg Děripaska a Alexej Mordašov sice nepodnikají ve stejném odvětví, jejich těžební a ocelářské společnosti ale utrpěly propadem cen komodit a odlivem zahraničních investorů, které odradila pověst místního podnikatelského prostředí. Ruská burza loni navíc ztratila přibližně deset procent a kvůli tomu zchudli i místní velkopodnikatelé.

Zahraniční investoři se loni postavili zády i k Ukrajině, místní akcie se v průměru propadly o 15 procent. Doplatil na to i nejbohatší Ukrajinec Rinat Achmetov, který přišel o 5,2 miliardy dolarů.

Vítězem roku je naopak zakladatel Microsoftu Bill Gates. Svůj majetek loni rozmnožil o 15,5 miliardy dolarů a s celkovými 78 miliardami dolarů vytlačil z vrcholu Mexičana Carlose Slima.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery