Porošenko: Naše armáda se zlepšila, před Ruskem zemi ubrání | E15.cz

Porošenko: Naše armáda se zlepšila, před Ruskem zemi ubrání

Ukrajinská armáda
Ukrajinská armáda
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Podle prezidenta Ukrajiny Petra Porošenka se ukrajinská armáda natolik naučila bojovat, že dokáže zemi ubránit i před ruským vojskem. Současně na východě státu pokračují boje se separatisty, během nichž byl zabit jeden ukrajinský voják. Porošenko se dle vlastních slov nevzdá ani kousku Ukrajiny v jejich prospěch.

Během útoků proruských separatistů na východě Ukrajiny byl za uplynulých 24 hodin zabit jeden ukrajinský voják, dva další byli zraněni. Navzdory dohodám o příměří a stažení těžkých zbraní z fronty separatisté podle něj pokračují v ostřelování pozic vládních sil z houfnic a minometů, a to nejčastěji v noci, aby neupoutali pozornost zahraničních pozorovatelů z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Kyjevem podle stanice BBC pochodovalo asi tisíc příslušníků dobrovolnických jednotek a přívrženců krajní pravice, kteří od vlády požadovali ukončení nedodržovaných mírových dohod a vypovězení války separatistům na východě země.

Mír? Ano, ale ne za každou cenu

„Jsme pro mír, ale ne pro mír za každou cenu. Nevzdáme se ani pídě ukrajinské země,“ prohlásil prezident Petro Porošenko při setkání s veterány bojů se separatisty. Právě před rokem se totiž vládním silám podařilo osvobodit od separatistů město Slavjansk.

Podle prezidenta se mezitím ukrajinská armáda natolik naučila bojovat, že dokáže zemi ubránit „i před největší a nejlépe vyzbrojenou armádou na kontinentu, armádou ruskou“. Nadále však dává přednost politickému řešení konfliktu. Boje na východě Ukrajiny si od loňského dubna vyžádaly asi 6500 mrtvých.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video