Volby v Rusku: komise anulovala výsledky v pěti okrscích | E15.cz

Prezidentské volby v Rusku: komise anulovala výsledky v pěti okrscích

ČTK

Ruská volební komise anulovala výsledky nedělních prezidentských voleb v pěti okrscích, kde prošetřuje údajné neregulérnosti jako vhazování více lístků jednou osobou do urny. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na předsedkyni volební komise Ellu Pamfilovovou. Ve volbách hned v prvním kole získal nový šestiletý mandát dosavadní prezident Vladimir Putin, který podle předběžných výsledků obdržel 76,67 procenta hlasů.

Opozice v neděli upozornila na četné případy volebních nesrovnalostí a podvodů. Kromě vhazování několika volebních lístků jedním hlasujícím, které bylo v některých případech zachycené i na video a zveřejněné na internetu, poukázali kritici také na to, že státní instituce a podniky nutily voliče hlasovat pod pohrůžkou sankcí.

Volební komise ale tvrdí, že nezaznamenala porušení volebních pravidel, které by výsledek hlasování jakkoli ovlivnilo. Komise prý také neregistruje žádné závažné stížnosti na neregulérnost hlasování. Stížností bylo prý tentokrát "přinejmenším dvakrát méně než při posledních volbách" v roce 2012.

Pamfilovová rovněž popřela zvěsti o tom, že na některých místech byli pozorovatelé vykázáni z volebních místností, či že byli dokonce napadeni.

Putin nasbíral více hlasů než při minulých volbách
Rusko za éry Putina: méně chudých a vypité vodky, masivně naopak vzrostly armádní výdaje

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!