Příbuzní a blízcí ruského prezidenta Putina vlastní majetek v hodnotě 24 miliard dolarů | E15.cz

Příbuzní a blízcí ruského prezidenta Putina vlastní majetek v hodnotě 24 miliard dolarů

ČTK

Lidé z okolí ruského prezidenta Vladimira Putina mají pod kontrolou aktiva v hodnotě desetiny ruského státního rozpočtu.

Uvádí to zpráva mezinárodní nevládní organizace Centrum pro výzkum korupce a organizovaného zločinu (OCCRP), o níž dnes informují ruská opoziční média. Souhrnný majetek Putinových příbuzných a blízkých zpráva odhaduje na téměř 24 miliard dolarů (522 miliard korun).

Mnozí z lidí, které informace investigativních autorů označují za Putinovy "příbuzné, staré přátele či přátele, kteří se stali příbuznými", jsou napojeni na mohutné ropné a plynárenské firmy, případně jiné ruské státní podniky. Ze známých oligarchů k nim patří například finančník Jurij Kovalčuk, majitel holdingu Novatek Gennadij Timčenko nebo bratři Arkadij a Boris Rotenbergovi, Putinovi přátelé z dětství.

Zvláštní skupinu tvoří lidé, kteří vlastní ohromné majetky, ale nedokážou vysvětlit jejich původ. Tento fakt, spolu s napojením na prezidenta, vyvolává otázku, zda jim jejich jmění skutečně patří, nebo zda jsou jen nastrčenými vlastníky.

Podle OCCRP jde o Michaila Šelomova, Sergeje Roldugina a Pjotra Kolbina. Tito lidé údajně nemají přehled o tom, jaké firmy jim patří, veřejnost je nezná a obchodním aktivitám se nevěnují.

Putin v červnovém rozhovoru s americkým režisérem Oliverem Stonem prohlásil, že nevlastní majetek, který se mu přičítá. Žádné peníze si prý s sebou do hrobu nevezme, protože "rubáš nemá kapsy".

Autor: ČTK
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!