Přímá linka Praha - Šanghaj zatím nebude, řeší se technické detaily | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Přímá linka Praha - Šanghaj zatím nebude, řeší se technické detaily

Přímá linka Praha - Šanghaj zatím nebude, řeší se technické detaily
Ministr průmyslu Jan Mládek (vlevo) a prezident Miloš Zeman během návštěvy Číny
• 
ZDROJ: CTK

pav, ČTK

Dohoda o přímém leteckém spojení mezi Čínou a Prahou během čínské cesty prezidenta Miloše Zemana podepsána nebude. Řeší se prý technické detaily dokumentu. Zeman očekává, že dohodu podepíše při své jarní návštěvě Číny premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Řekl to na dnešním česko-čínském podnikatelském fóru v Pekingu.

Souhlas se zřízením přímé linky podle Zemana vyslovily Česko i Čína. Byrokracie ale podle něj zabránila tomu, aby byla dohoda podepsána ještě během této cesty.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek prohlásil, že před uzavřením dohody je potřeba zajistit, aby byly lety opravdu vytíženy a letadla nebyla poloprázdná. V té souvislosti zmínil otázku vydávání víz pro Číňany a zřízení dalšího konzulátu, který by to měl na starosti.

Letecká linka má být podle médií zřízena mezi Prahou a Šanghají. Do Česka by mohla přilákat tisíce čínských turistů. Zeman během své čínské cesty také podpořil přímé letecké spojení mezi Prahou a Čcheng-tu, hlavním městem čínské provincie S'-čchuan.

Zeman také hovořil se studenty

Kromě podnikatelského fóra dnes Zeman také navštívil Čínskou lidovou univerzitu, kde diskutoval se studenty o ekonomice nebo sociálních otázkách v České republice. Česká společnost podle prezidenta musí bojovat se závistí a odporem proti inovacím.

Na české ambasádě poté otevřel malou výstavu, která připomíná pětašedesátileté výročí navázání česko-čínských diplomatických styků.

Zeman podpořil zrušení víz pro Číňany
Česko bude podle prezidenta Miloše Zemana v Evropské unii požadovat zjednodušení vízového styku pro Čínu. Cílem by podle něj mělo být úplné zrušení víz. Zeman to dnes řekl na česko-čínském podnikatelském fóru v Pekingu.
Česko podle něj uvažuje o tom, že by zrušilo víza pro držitele diplomatických pasů. Zároveň se vyslovil pro zrušení víz pro čínské občany úplně. „Jsme vázáni pravidly EU. Ale na druhé straně jako členský stát Evropské unie budeme nepochybně tuto vízovou facilitaci požadovat s finálním cílem zrušit víza úplně,“ řekl Zeman. Dodal, že v budoucnosti budou zrušena víza mezi všemi státy světa.
Zeman při svém projevu na podnikatelském fóru řekl, že by přivítal vstup Bank of China na český trh. Pro čínskou banku by to podle něj byla možnost proniknout na trh Evropské unie.

Autor: pav, ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!