Příměří vypršelo. Saúdská Arábie bombardovala okolí jemenské metropole Saná | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Příměří vypršelo. Saúdská Arábie bombardovala okolí jemenské metropole Saná

ČTK

Koalice vedená Saúdskou Arábií dnes před úsvitem podnikla nálety v okolí jemenské metropole Saná.  Stalo se tak několik hodin po vypršení 72hodinového příměří mezi vládou a povstalci.

Cílem leteckých úderů byla podle nich vojenská zařízení šíitských rebelů, kteří bojují proti mezinárodně uznávané vládě prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. Informace o škodách nebo obětech nejsou zatím k dispozici.

Příměří, které skončilo v noci na dnešek a na jehož zprostředkování se podílel zvláštní zmocněnec OSN pro Jemen Ismáíl šajch Ahmad, mělo vytvořit podmínky pro zahájení rozhovorů o ukončení občanské války. Ta v nejchudší zemi arabského světa trvá už více než půldruhého roku.

Odplata USA: americká armáda po útocích na svou loď zaútočila v Jemenu

Klid zbraní měl také umožnit dodávku naléhavé humanitární pomoci obyvatelstvu oblasti, kde se bojuje. Ustaly ale jen nálety, pozemní boje pokračovaly, přičemž obě strany se vzájemně obviňovaly z porušování příměří.

Zmocněnec OSN v sobotu vyzval obě strany, aby příměří prodloužily o dalších 72 hodin.

Konflikt mezi vládou a šíitskými rebely v Jemenu trvá od roku 2014. Šíité nejprve obsadili Saná a postupně dobývali další území. Od loňského března jemenskou vládu podporuje koalice vedená Saúdskou Arábií. Podle údajů OSN při konfliktu zahynulo více než 10 tisíc lidí, především civilistů.

S bojem v Jemenu končíme, tvrdí korunní princ Spojených arabských emirátů

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!