Příměří vypršelo. Saúdská Arábie bombardovala okolí jemenské metropole Saná | E15.cz

Příměří vypršelo. Saúdská Arábie bombardovala okolí jemenské metropole Saná

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Koalice vedená Saúdskou Arábií dnes před úsvitem podnikla nálety v okolí jemenské metropole Saná.  Stalo se tak několik hodin po vypršení 72hodinového příměří mezi vládou a povstalci.

Cílem leteckých úderů byla podle nich vojenská zařízení šíitských rebelů, kteří bojují proti mezinárodně uznávané vládě prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. Informace o škodách nebo obětech nejsou zatím k dispozici.

Příměří, které skončilo v noci na dnešek a na jehož zprostředkování se podílel zvláštní zmocněnec OSN pro Jemen Ismáíl šajch Ahmad, mělo vytvořit podmínky pro zahájení rozhovorů o ukončení občanské války. Ta v nejchudší zemi arabského světa trvá už více než půldruhého roku.

Klid zbraní měl také umožnit dodávku naléhavé humanitární pomoci obyvatelstvu oblasti, kde se bojuje. Ustaly ale jen nálety, pozemní boje pokračovaly, přičemž obě strany se vzájemně obviňovaly z porušování příměří.

Zmocněnec OSN v sobotu vyzval obě strany, aby příměří prodloužily o dalších 72 hodin.

Konflikt mezi vládou a šíitskými rebely v Jemenu trvá od roku 2014. Šíité nejprve obsadili Saná a postupně dobývali další území. Od loňského března jemenskou vládu podporuje koalice vedená Saúdskou Arábií. Podle údajů OSN při konfliktu zahynulo více než 10 tisíc lidí, především civilistů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video