Propastné rozdíly úroků firem v eurozóně: blok se tříští | E15.cz

Propastné rozdíly úroků firem v eurozóně: blok se tříští

Itálie, průmysl
Itálie, průmysl
• 
ZDROJ: profimedia.cz

vrb, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Úrokové sazby, za které si půjčují firmy ve Španělsku nebo Itálii, jsou o více než dva procentní body vyšší, než ty u německých společností. Obrovské rozdíly způsobují, že jihoevropské společnosti mohou stále hůře konkurovat rivalům ze severnějších částí kontinentu. Podle listu Financial Times data o úrokových sazbách placených firmami ukazují, že roztříštěnost eurozóny je stále větší, a to ve chvíli, kdy ECB ztrácí kontrolu nad výpůjčními náklady.

Data ECB ukazují, že malé španělské firmy čelí nejvyšším výpůjčním nákladům za téměř čtyři roky, zatímco sazby placené jejich německými protějšky jsou rekordně nízko.

Sazby u jednoročních až pětiletých korporátních půjček pod milion eur, které si menší firmy ve Španělsku často berou, v červenci dosáhly 6,5 procenta. V Itálii srovnatelné úroky činí 6,24 procenta. V Německu naopak podnikatelé za obdobné půjčky na úrocích platili 4,04 procenta, což je nejméně od roku 2003, kdy ECB začala tyto statistiky vést.

Podle serveru Eurointelligence.com cílem zveřejnění těchto dat je „zajištění munice“ před čtvrtečním jednáním ECB. Na něm se bude řešit kontroverzní program odkupu dluhopisů ve snaze zabránit dalšímu prohlubování a rozšiřování dluhové krize.

Mluví se o tom, že má být vytyčen určitý strop únosných úroků. ECB přistoupí k výkupu státních dluhopisů, jejichž úroky vzrostou na mez, kterou nebudou moci dotčené vlády zaplatit.

„Fragmentace se zhoršuje,“ řekl David Riley, který se v ratingové agentuře Fitch zaměřuje na ratingy u dluhopisů. Pokud tento trend bude dál pokračovat a ještě posilovat, pak to prý povede k výraznému přenastavení podmínek v eurozóně. „Podkopává to celé odůvodňování eura a může to případně usnadnit jeho rozpad,“ dodal.

Šéf ECB Mario Draghi odůvodňoval možné akce své instituce právě finanční fragmentací. Zdůraznil, že je kvůli záchraně eura připraven přistoupit k čemukoli, co bude třeba. Případný program odkupu dluhopisů by měl ale podle něj celou řadu podmínek, které by bylo třeba splnit.

Autor: vrb, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video