Protesty proti summitu G20 opět nabraly na síle. Hoří desítky aut, přes 110 policistů je zraněno | E15.cz

Protesty proti summitu G20 opět nabraly na síle. Hoří desítky aut, přes 110 policistů je zraněno

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Protesty proti summitu G20 v Hamburku po krátkém uklidnění ráno znovu nabraly na síle. Ve čtvrti Altona neznámí pachatelé zapálili desítky aut, zaútočili i na několik policejních vozů. Policisté hlásili i na dalších místech střety s demonstranty, kteří se snažili blokovat cestu delegací do místa jednání G20. Nad některými čtvrtěmi města se vznášel černý dým.

Při dosavadních střetech s demonstranty, které se naplno rozhořely ve čtvrtek před 20:00 středoevropského času, bylo zraněno 111 policistů, většinou lehce. Na straně protestujících je také hlášena řada zraněných, jejich přesný počet ale není znám. Policie do dnešního rána zatkla 29 lidí. Výtržnosti, při nichž v některých ulicích severoněmeckého města hořely barikády a byly poničeny výklady, v brzkých ranních hodinách postupně ustávaly.

Od dnešního rána ale policie hlásila stále častější nové problémy. Ve čtvrti Altona, která leží západně od centra Hamburku, napadli radikálové policejní stanici, v místě hořela auta. Na některých záběrech, které se objevily na sociálních sítích, byly vidět ulice, v nichž na obou stranách vozovky hořela auta. Předměty v plamenech byly také na některých místech přímo v ulicích. Hasiči zasahovali od čtvrtečního večera u celkem 61 menších i větších požárů.

V dalších částech města se zase demonstranti snažili blokovat ulice a křižovatky, aby narušili průběh summitu, který začal dnes dopoledne a bude pokračovat do sobotního odpoledne. Na televizních záběrech byly vidět skupiny lidí, které cesty blokovaly vsedě. Policie upozornila, že žádná shromáždění v koridoru, kudy budou projíždět kolony s politiky, nebude trpět.

Po neúspěšných výzvách se pak za pomoci vodních děl a těžkooděnců, kteří odváděli a odnášeli jednotlivé protestující, rozhodla ukončit protest zhruba stovky lidí na ulici Schwanenwik, která je blízko místa, kde nocuje americký prezident Donald Trump. Podobně policie postupovala i na jiných místech.

Podívejte se jak to vypadá v Hamburku:

Demonstrace proti summitu G20 v Hamburku

Situace se začala zklidňovat až po začátku summitu, na který nakonec všechny delegace dorazily v pořádku, i když některé s menším zpožděním. Protestující přesto svou akci považují za úspěch, protože například kolona s Trumpem na místo jednání nejela nejkratší cestou, ale zvolila takovou, aby se vyhnula protestům.

Hamburská policie, která zaznamenala také útok světelnou raketou na vrtulník, očekává, že se odpoledne může situace zase vyhrotit. K drobnějším střetům dochází prakticky neustále. Hamburk i proto žádá u jednotlivých spolkových zemí o další posily. Na místě už je přitom nyní zhruba 20 000 policistů z celého Německa.

Kvůli napjaté bezpečnostní situaci dnes dopoledne německý ministr financí Wolfgang Schäuble odřekl diskusi se studenty, která se měla uskutečnit v centru města. Ministr spravedlnosti Heiko Maas odsoudil násilné demonstranty. Prokazují podle něj medvědí službu těm, kteří chtějí protestovat v klidu.

Hlavní část jednání velkých ekonomik G20 se koná v areálu hamburských veletrhů, které jsou kousek od centra, ale také - jak s oblibou říkají aktivisté - co by kamenem dohodil od čtvrti Sternschanze proslulé levicovým radikalismem. Vedle veletrhů je druhou oblastí s nejpřísnější úrovní ochrany okolí nové budovy Labské filharmonie, kterou dnes státníci také navštíví.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video