Proti euru a Bruselu se obracejí i politici, kteří EU pomáhali budovat | e15.cz

Proti euru a Bruselu se obracejí i politici, kteří EU pomáhali budovat

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

bru, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kvůli obrovským hospodářským problémům zemí v jižní Evropě je nejvyšší čas začít přemýšlet o zrušení společné evropské měny. Na svých internetových stránkách to uvedl německý levicový opoziční politik Oskar Lafontaine. Lafontaine byl přitom ministrem financí Německa v době, kdy bylo euro přijato. Bývalý britský ministr financí Nigel Lawson zase tento týden prohlásil, že Británie by měla opustit Evropskou unii.

Lafontaine upozornil, že problémoví členové eurozóny nemají možnost devalvovat své měny. Právě to by jim mohlo pomoci vyrovnat se s ekonomickou krizí, kvůli které se propadli do recese. Kromě návratu k měnovému systému před zavedením eura navrhuje Lafontaine také restrukturalizaci evropského bankovního systému a přísnější kontrolu věřitelů.

Lafontaine již nepůsobí ve spolkové politice. Stále je však vlivným členem Levice, nástupce bývalých východoněmeckých komunistů, napsala agentura AP.

V pondělním vydání deníku The Times zas britský exministr financí Lawson napsal, že opuštění jednotného trhu by pro Británii podle jeho domněnek mělo „pozitivní ekonomickou výhodu“ a hospodářské zisky by podstatně převážily nad náklady. „To není nic pro nás,“ uvedl. EU podle něj vypršela spotřební lhůta, stala se „byrokratickým monstrem“, od kterého by se Británie měla odtrhnout.

Nynější člen Sněmovny lordů byl britským ministrem financí v letech 1983 až 1989 za vlády Margaret Thatcherové. Ačkoli nyní vstoupil do debaty o členství v EU na straně odpůrců Bruselu, jako poslanec v roce 1975 hlasoval pro vstup země do Evropských společenství. Názorový obrat vysvětluje tím, že EU se zavedením eura zásadně změnila.

Britský premiér David Cameron v lednu slíbil, že pokud bude v parlamentních volbách v roce 2015 znovu zvolen, pokusí se nově dojednat podmínky britského členství v EU a vypíše referendum o setrvání Spojeného království v EU. Výroky Lawsona naopak ostře odsoudil předseda liberálů a vicepremiér Nick Clegg. Podle něj by odchod Británie z EU ohrozil až tři miliony pracovních míst.

Autor: bru, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video