Putin: Nemáme právo žádat odchod Asada, zvolil si jej lid | E15.cz

Putin: Nemáme právo žádat odchod Asada, zvolil si jej lid

Bašár Asad, Vladimir Putin
Bašár Asad, Vladimir Putin
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rusko nemá právo žádat odchod syrského prezidenta Bašára Asada, protože si jej zvolil syrský lid. Řekl to ruský prezident Vladimir Putin. Asadův odchod žádá syrská opozice, některé arabské státy a Západ. Občanská válka v Sýrii trvá už čtyři a půl roku a za tu dobu si vyžádala zhruba čtvrt milionu obětí.

„Zamysleme se, nakolik zákonné a etické by bylo naše chování, kdybychom pozvali do Moskvy hlavu spřáteleného státu a při tom postavili otázku jeho odchodu. Sýrie je suverénním státem, Bašár Asad je prezidentem, jehož zvolil lid. Máme tedy právo posuzovat s ním takové otázky? Samozřejmě, že ne,“ řekl Putin agentuře Interfax.

„Pouze ti, kdo se cítí výjimeční, si dovolují chovat se tak neomaleně, vnucovat druhým svou vůči,“ řekl Putin ve zjevné narážce na Washington. Putin také kritizoval Západ a USA za neochotu koordinovat nálety v Sýrii a poskytovat zpravodajské informace.

Pokud jde o přípravu „cestovní mapy“ politického urovnání syrského konfliktu, Putin se domnívá, že to není úkol Ruska, ani dalších velmocí. Tuto „cestovní mapu“ by měli vypracovat a přijmout sami Syřané.

Důkazy chybí, odpovídá kritikům Putin

Rusko se od konce září vojensky angažuje po boku svého syrského spojence Asada. Podle Moskvy ruská letadla bombardují pozice „teroristů“, podle Západu a syrské opozice jsou nicméně terčem ruských náletů Asadovi odpůrci.

Putin ale v interview zdůraznil, že cílem ruské operace v Sýrii „není podpora Asada, ale boj s mezinárodním terorismem“. Moskvu podle něj obviňují z bombardování „takzvané umírněné opozice, přestože nemají žádné důkazy“.

Efektivnější boj proti terorismu podle ruského prezidenta vyžaduje společné pochopení tohoto pojmu v mezinárodním společenství a také společný seznam extremistických organizací, jak již Rusko navrhlo během vídeňských jednání o řešení syrské krize. Název uskupení může být „nevinný“, ale důležité je podle Putina to, jaké metody uplatňuje.

Ruské návrhy nyní prosazují diplomaté. Podle Putina nejde o dogma, ale o „pozvánku k vážným jednáním“, na nichž závisí „případné společné akce proti Islámskému státu a při obnově Sýrie jako jednotného, svrchovaného a laického státu“. Nezbytným úkolem pro urovnání v Sýrii je také zajištění bezpečnosti všem lidem, nezávisle na etnickém původu a víře. O své budoucnosti však mohou rozhodnout jen sami Syřané. „Touto logikou mezinárodního práva jsme se řídili, když jsme přijímali prezidenta Asada v Moskvě,“ dodal.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video