Putin: Obvinění Ruska z ovlivňování voleb v USA jsou hysterická, mají jen odvádět pozornost od problémů | E15.cz

Putin: Obvinění Ruska z ovlivňování voleb v USA jsou hysterická, mají jen odvádět pozornost od problémů

ČTK

Ruský prezident Vladimir Putin opět odmítl tvrzení, že Rusko se snaží ovlivnit prezidentské volby ve Spojených státech. Taková obvinění považuje za hysterická. Putin to prohlásil v projevu na konferenci mezinárodního Valdajského diskuzního klubu v jihoruském Soči.

 

"Ve Spojených státech byla vyvolána hysterie, že Rusko ovlivňuje americké prezidentské volby," řekl s tím, že je to jen úskok, který má zakrýt fakt, že americké politické elity nemají žádné řešení vážných problémů, jako jsou státní dluh či kontrola zbraní.

"Je mnohem snazší odvést pozornost lidí takzvanými ruskými hackery, špióny a vměšováním. Opravdu si někdo myslí, že by Rusko mohlo jakkoli ovlivnit volbu amerického národa? To je snad Amerika nějakou banánovou republikou? Amerika je velká mocnost," dodal.

Putin také hovořil o tom, že jisté kruhy na Západě se snaží zveličit Rusko jako hrozbu, aby se tím zajistily vysoké výdaje na zbrojení a aby vyzdvihly vlastní významnost.

Odvetný kyberútok USA proti Moskvě? Bude to experiment, míní americký novinář

Vláda USA na počátku října veřejně obvinila Rusko z hackerských útoků na servery Demokratické strany a z pokusů ovlivnit prezidentské volby ve Spojených státech. Moskva se následně proti nařčením ohradila a učinil to i Putin, který osočení Ruska označil za předvolební rétoriku Bílého domu a za snahu administrativy dosluhujícího prezidenta Baracka Obamy odvést pozornost od vlastních problémů.

V listopadových volbách se o americký prezidentský úřad utkají demokratka Hillary Clintonová a republikán Donald Trump. Trump v televizní debatě s Clintonovou prohlásil, že vůbec není jisté, že počítačové útoky podniklo Rusko. Clintonová zase varovala, že Putin chce v Bílém domě loutku. Trump odmítl, že by se mohl stát loutkou, a prohlásil, že se šéfem Kremlu chce spolupracovat.

Miliony Američanů už odevzdaly hlas ve volbách, Clintonová vede i v republikánských státech

 

NATO bude iráckou armádu cvičit k boji s Islámským státem přímo v zemi
Gazprom podle všeho zvažuje zrušení projektu Nord Stream 2
RRTV argumenty Primy neuznává. Televize věděla, že za odvysílání talkshow s Bradym by ji postih nehrozil

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!