Odvetný kyberútok USA proti Moskvě? Bude to experiment, míní americký novinář | E15.cz

Odvetný kyberútok USA proti Moskvě? Bude to experiment, míní americký novinář

Jan Vávra

Napětí mezi Ruskem a Spojenými státy se přelévá i do kyberprostoru. Po obvinění ze strany USA, že za hacknutím e-mailové schránky Demokratické národní rady stojí Moskva, prý připravuje CIA odvetu. Zaměřit by se mohla třeba na finanční toky kolem Vladimira Putina a jeho aktivity ve švýcarské firmě Gunvor, říká americký novinář Michael Weiss, který se zúčastnil bezpečnostní konference Stratcom Summit. On sám razantnější přístup své vlády k Moskvě vítá.

„Někdy si připadám jako občan Brazílie a ne jediné světové supervelmoci. Je to frustrující. Vždycky žádáme o odpuštění, omlouváme se, hledáme způsoby, jak se přizpůsobit. Takhle by naše postavení vůbec nemělo vypadat,“ dodává Weiss, který pracuje jako redaktor serveru Daily Beast a působí rovněž jako spolupracovník časopisu Foreign Policy a Rádia Svobodná Evropa. V něm vede sekci analýz The Interpreter zaměřenou na dění v Rusku a postsovětském prostoru.

Zveřejnění těchto e-mailů vnímá Weiss jako ruskou snahu ovlivnit prezidentské volby v USA. „Pokusy ovlivňovat domácí politiku za studené války v porovnání s tím blednou,“ řekl pro E15 Weiss. Hackeři získali přístup i k e-mailům šéfa předvolební kampaně Hillary Clintonové Johna Podesty. Vyšlo z nich najevo mimo jiné prosazování Clintonové coby prezidentské kandidátky demokratů na úkor Bernieho Sanderse či obsah jejích placených vystoupení pro investiční banku Goldman Sachs.

Jak se kupovala auta v Sovětském svazu? Zájemci museli čekat až osm let

Americkou odpovědí bude podle zdrojů stanice NBC News odvetný kyberútok. Zaměří-li se na odhalení finančních machinací Putina a jemu blízkých lidí, šlo by podle Weisse o ještě vhodnější reakci na kroky Moskvy než další zpřísnění sankcí, které sice prý na jednu stranu ruské ekonomice ublížily, na druhou však z osob blízkých Kremlu udělaly mučedníky a celebrity.

„Podle mého názoru to nejlepší, co ze západních sankcí na Rusko vzešlo, jsou informace o Putinových financích. On fakticky ovládá komoditní společnost Gunvor, která působí ve Švýcarsku, to není zanedbatelná záležitost. Ruský prezident se teď snaží vystupovat jako člověk, který bojuje proti daňovým rájům a vyvádění peněz obecně. A ten stejný člověk kradmo ovládá švýcarskou firmu a pak i pořádá opulentní nákupy v New Yorku?“ ptá se Weiss.

Moskva považuje příměří v Halabu za ukončené. Další nepánuje

Další otázkou by však bylo, zda takové informace mohou Putinovu popularitu v Rusku výrazněji podkopovat. „Řeknu to takhle: šlo by o experiment. Jasno by bylo až po jeho provedení. V roce 2011, kdy šli lidé po prezidentských volbách do ulic, by samozřejmě takové kompromitující materiály měly větší dopad. Nyní občanům ještě o něco více vymyla hlavy propaganda a neustálé řinčení zbraněmi směrem k USA,“ dodal americký novinář.

Diskutovat lze ovšem podle respondentů agentury Bloomberg také o dopadech zmíněného hackerského útoku ve Spojených státech. „Moskva si o efektivitě těchto kroků nedělá příliš velké iluze. Snaží se jen hrát na nervy, nic víc,“ uvádí Valerij Solovoj z Moskevského státního institutu mezinárodních vztahů.

Rakety, vrtulníky či výbava reaktoru. Rusové našli v Indii nový trh pro své zboží

„Nedá se jinak říct, že by měl Putin nějakou ďábelskou strategii, která by dokázala narušovat úplně všechno,“ doplňuje Fjodor Lukjanov, jenž v Kremlu vede panel zahraničněpolitických poradců. „Je však známo, že nikdy nevynechá příležitost k úderu. Tyhle hry si užívá,“ říká Lukjanov.

Podle podobného principu rivality vnímá zahraniční politiku Moskvy i americký novinář Weiss. „Smyslem každého jejího kroku je vzdorovat a přechytračit USA. Tím neříkám, že Rusům jde o vyhlášení války či vojenské invaze, byť i to dělají, ale spíše o tlačení Američanů do jen obtížně naplnitelných dohod. Ty dělají z Ruska potřebného a rovnoprávného partnera USA v rozhodování o světovém dění. Vidíme to například na Ukrajině. Rusko se nabízí jako jedna ze stran řešení konfliktu, se kterým ale nemá údajně nic společného. Podobně intervence Moskvy v Sýrii dostala Washington do pozice, kdy jen musí reagovat na kroky Kremlu a spoléhat se při prosazování vlastní politiky na ni,“ uzavřel Weiss.

Strach z Ruska žene Pobaltí do zbrojení, výdaje na obranu tam rostou nejrychleji na světě
Strašení Ruskem v Moldavsku nezabírá. Favorit voleb preferuje Putinovu celní unii před EU

 

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!