Gazprom podle všeho zvažuje zrušení projektu Nord Stream 2

plynovod

plynovod Zdroj: E15

Plynovod
Putin s bývalým německým premiérem Gerhardem Schröderem, který se po skončení funkčního období začal pracovat pro konsorcium budující plynovod Nord Stream, financovaný z velké části ruským energetickým gigantem Gazprom. (Foto Profimedia)
Pod kontrolou. Plynovod Nord Stream je jednouz nejostřeji sledovaných staveb v Evropě
Suchozemská část plynovodu Nordstream, který roste na dně Baltského moře rychlostí kilometr za den. Plyn jím má začít proudit z Ruska do Německa už v příštím roce. Nordstream je sice mezinárodní projekt, 51 procentní většinu v něm ale drží Gazprom. Veškerý plyn, který potrubím z ruského Vyborgu do německého Lubminu proteče za první dva roky už je rozprodaný, tvrdí zástupci konsorcia.
Mapa projektu Nord Stream 2
6
Fotogalerie

Ruská plynárenská společnost Gazprom zvažuje, že odstoupí od dohody o plánovaném plynovodu Nord Stream 2, který po dně Baltského moře obejde stávající tranzitní země východní a střední Evropy. Podle informací Reuters by Gazprom mohl rozhodnutí oznámit evropským partnerům 9. listopadu.

Projekt, jehož cílem je zvýšit kapacitu stávajícího plynovodu Nord Stream na baltském dně, část unijních členů včetně České republiky či Polska kritizuje.

 "Nikdo neví, co se stane," citoval Reuters svůj zdroj z Gazpromu s tím, že budoucnost plynovodu Nord Stream 2 je nejistá. Záměr totiž čelí politickým i regulačním překážkám. Někteří členové EU a také Spojené státy varují, že plynovod by zvýšil závislost Evropy na Rusku, a tím ohrozil její energetickou bezpečnost. EU odebírá z Ruska asi třetinu své roční spotřeby plynu.

Gazprom již posílá plyn do Německa přes Baltské moře dvojitým podmořských plynovodem Nord Stream. Navrhovaný projekt Nord Stream 2 počítá s dalším dvojitým potrubím, které zdvojnásobí kapacitu přepravy na 110 miliard metrů krychlových ročně.