Putin přiletěl do Slovinska, testuje jednotu EU | E15.cz

Putin přiletěl do Slovinska, testuje jednotu EU

Ruský prezident Vladimir Putin při návštěvě Slovinska
Ruský prezident Vladimir Putin při návštěvě Slovinska
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruský prezident Vladimir Putin přiletěl do Slovinska a způsobil tím nemalé dopravní problémy rekreantům mířícím na dovolenou k Jadranu. I když je jeho návštěva označovaná jako neformální, místní opozice i západní pozorovatelé ji považují za další test šéfa Kremlu ohledně jednoty Evropské unie, pokud jde o sankce uvalené na Rusko kvůli anexi Krymu a podpoře proruských separatistů na východě Ukrajiny.

Putin zahájil návštěvu uctěním památky tří stovek ruských zajatců z první světové války, kteří zemřeli během stavby horské silnice před stolety. V pravoslavném dřevěném kostele postaveném v průsmyku Vršič 1600 metrů nad mořem se také setkal se svým hostitelem, prezidentem Borutem Pahorem.

S ním by měl podle médií hovořit ještě během večeře na zámku Brdo nedaleko města Kranj. Malé Slovinsko, z něhož pochází manželka amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa Melania, udržuje s Moskvou přes zmíněné obchodní sankce nadále přátelské vztahy. Rusko je největším obchodním partnerem této bývalé jugoslávské republiky mimo EU, ale kvůli sankcím jejich obchodní výměna klesla o 30 procent.

Putinovu cestu Lublaň označuje za striktně neformální, nicméně slovinští činitelé uvedli, že se během ní bude hovořit o ekonomických a bilaterálních vztazích. Putin také odhalil nový vojenský památník na centrálním hřbitově v Lublani.

Jeho pobyt ve Slovinsku provázejí přísná bezpečnostní opatření, s nimiž souvisejí i uzávěry na některých komunikacích. Od rána je kvůli jeho přejezdům průběžně uzavírána především dálnice A2 včetně tunelu Karavanky na slovinsko-rakouském pomezí. Na rakouských dálnicích se kvůli tomu vytvořily mnohakilometrové fronty aut.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video