Putin: Rusko bude pokračovat v nastoleném demokratickém kurzu | E15.cz

Putin: Rusko bude pokračovat v nastoleném demokratickém kurzu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

V každoročním poselství o stavu Ruské federace před poslanci obou komor parlamentu prohlásil prezident Vladimir Putin, že jeho země bude pokračovat v nastoleném demokratickém kurzu.

"Strategie rozvoje politického systému, institucí přímé demokracie a posílení volební konkurence stojí na dobrých základech a my v tom samozřejmě budeme nadále pokračovat," řekl Putin.

"Ruský národ opět přesvědčivě prokázal, že je schopen postavit se obtížným výzvám, bránit a ochraňovat národní zájmy, suverenitu a nezávislý kurz země," řekl Putin v přímém televizním přenosu.

Za hospodářské problémy Ruska mohou podle Putina vnitřní potíže

Putin v projevu také zmínil, že za potížemi ruského hospodářství stojí vnitřní problémy, jako je nedostatek investic či odborníků. Řekl rovněž, že Rusko se neobejde bez revize daňového systému, nové mechanismy pak chce zavést do praxe od roku 2019. Putin přislíbil, že do května 2017 vláda představí nový plán ekonomického rozvoje.

Vnitřní problémy, mezi které Putin zařadil i nedostatečný technologický rozvoj, jsou podle prezidenta hlavní příčinou trápení ruské ekonomiky. Řekl také, že letos očekává pokles hrubého domácího produktu (HDP) o 0,6 procenta.

Pro srovnání, loni zaznamenala ruská ekonomika propad o 3,7 procenta, nejvíce od globální finanční krize z roku 2009.Pokud jde o inflaci, Putin věří, že letos dosáhne 5,8 procenta. "Očekáváme, že se do konce roku výrazně sníží a že bude nižší než šest procent. Pokud si pamatujete, v roce 2015 inflace činila 12,9 procenta," řekl Putin. "V příštím roce můžeme dosáhnout inflačního cíle čtyř procent. To je nutný předpoklad pro solidní růst založený na zdravé ekonomice," dodal.

V cestě k ozdravení ekonomiky stojí i přetrvávající hospodářské sankce, které západní země uvalily na Rusko za jeho postup v ukrajinské krizi, a také vyčerpané fiskální rezervy. Ruská ekonomika navíc zůstává závislá na vývozu surovin.

Rusko podle Putina nestojí o střety, hledá naopak spolupráci

Rusko je připraveno spolupracovat s novým americkým prezidentem Donaldem Trumpem, neboť Moskva a Washington nesou společnou zodpovědnost za globální bezpečnost. Putin uvedl, že Rusko nestojí o konfrontaci, naopak se chce podílet na řešení světových problémů. Bude při tom ale hájit své zájmy."Nehledáme a nikdy jsme nehledali nepřátele. Potřebujeme přátele," řekl Putin. Od Trumpa očekává spolupráci v boji proti terorismu. Zdůraznil ale, že Moskva nebude tolerovat žádné pokusy o oslabení ruských zájmů.

Putin v poselství hovořil také o tom, že Rusko v dlouhodobém horizontu vnímá Asii jako středobod zájmů a vztahů. Ocenil úsilí Japonska o větší hospodářské vazby s Moskvou, partnerství s Indií zase označil za prioritu

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video