Putin si na armádní rozpočet sáhnout nenechal, odmítl plány na škrty | e15.cz

Putin si na armádní rozpočet sáhnout nenechal, odmítl plány na škrty

Ruský prezident Vladimír Putin
Ruský prezident Vladimír Putin
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruské ministerstvo financí chce snížit zbrojní výdaje na příští tři roky, ale Kreml trvá na zachování dosavadních plánů. Napsala to dnes agentura Reuters s odvoláním na zdroje z ruské vlády. Ministerstvo navrhuje snížit armádní rozpočet o šest procent ve srovnání s úrovní nynějšího financování.

Výdajovou stránku ruského rozpočtu poznamenal pád cen ropy a zemního plynu na světových trzích a západní sankce, které mají být trestem za ruské akce na východě Ukrajiny. Ministerstvo financí navrhlo snížit o šest procent veškeré státní výdaje a trvá na tom, že krok má platit i pro resort obrany. Navrhovaná omezení se netýkají platů státních zaměstnanců a dalších mandatorních výdajů.

Rozpočtové plány ministerstva financí narazily na tvrdý odpor armády a bezpečnostních složek. Tento odpor dnes na schůzi vlády svou autoritou podpořil prezident Vladimir Putin. „Veškeré rozpočtové položky a plány v oblasti bezpečnosti a obrany, které jsme dříve schválili, musejí být bezpodmínečně dodrženy. Kontinuita nynějšího a příštích (zbrojních) programů musí být zajištěna,“ uvedl prezident.

Ministerstvo financí chce udržet státní výdaje v letech 2017-19 na úrovni 15,8 bilionu rublů (necelých šest bilionů korun) ročně a navrhuje mimo jiné zmrazení platů státních zaměstnanců v příštích třech letech. Zmrazení platů bylo zavedeno letos v lednu s tím, že potrvá rok. Vzhledem k inflaci kolem sedmi procent se reálné mzdy velkých skupin obyvatelstva výrazně snížily.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video