Putinovo novoroční přání Obamovi: Odpovídáme za světový mír | E15.cz

Putinovo novoroční přání Obamovi: Odpovídáme za světový mír

Putinovo novoroční přání Obamovi: Odpovídáme za světový mír
Ruský prezident Vladimir Putin
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Vztahy mezi Moskvou a Washingtonem je možné rozvíjet jen na principu vzájemné rovnosti. V novoročním vzkazu adresovaném americkému prezidentovi Baracku Obamovi to uvedl jeho ruský protějšek Vladimir Putin. Zároveň připomněl, že Rusko a Spojené státy jsou zodpovědné za světový mír.

Kreml zveřejnil část seznamu s Putinovými přáními světovým státníkům, v neúplném výčtu chybí například ukrajinský prezident Petro Porošenko či česká hlava státu Miloš Zeman.

„Ve svém přání americkému prezidentovi Baracku Obamovi ruská hlava státu upozornila, že v nadcházejícím roce si obě země připomenou 70. výročí vítězství, za které v protihitlerovské koalici bojovaly bok po boku,“ uvedl tiskový odbor Kremlu. „Ruský prezident připomněl odpovědnost Ruska a Spojených států za péči o světový mír a stabilitu a jejich mimořádnou roli v tom, že čelí světových výzvám a hrozbám.“

V textu zveřejněném na kremelském webu Putin rovněž uvedl, že „úspěšné rozvíjení bilaterálních vztahů je možné je na základě vzájemné rovnosti a respektu“.

V uvedeném výčtu nechybí například německá kancléřka Angela Merkelová, britský premiér David Cameron či francouzský prezident François Hollande, ale také maďarský premiér Viktor Orbán, který kritizuje západní sankce vůči Rusku.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!