Rakousko schválilo povinné očkování proti koronaviru | e15.cz

Rakousko schválilo povinné očkování proti koronaviru, Francie omezí neočkované

Francie se nyní potýká s pátou vlnou epidemie covidu, počet nemocných s vážným průběhem je ale výrazně nižší než při dřívějších vlnách nákazy
Francie se nyní potýká s pátou vlnou epidemie covidu, počet nemocných s vážným průběhem je ale výrazně nižší než při dřívějších vlnách nákazy
• 
ZDROJ: ČTK / AP / Jean-Francois Badias

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Rakousko od února jako první evropská země zavede povinnost očkování před koronavirem pro občany starší 18 let, vynucovat ji začne po přechodné fázi v polovině března. K přísnějšímu postupu vůči neočkovaným se uchyluje i Francie, tamní parlament schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů.

Za nedodržení očkovací povinnosti bude v Rakousku hrozit pokuta až 3600 eur. „Vím, že je hodně lidí, kteří mají strach před očkováním,“ řekl rakouský kancléř Karl Nehammer při představování návrhu příslušného zákona.

Vláda podle něj bere obavy těchto obyvatel vážně a vybízí je k dialogu. Pokud mají nedůvěru k politikům, což se podle něj nikomu nedá vyčítat, mohou se o problematice pobavit se svým lékařem, dodal.

Kritici chystaného opatření tvrdí, že lidé mají mít právo se svobodně rozhodnut, jestli očkování chtějí. Upozorňují také na podle nich nedostatečnou účinnost očkování, ale i fakt, že nyní převažující varianta omikron je mírnější než její předchůdkyně.

Návrh zákona počítá s tím, že očkování bude povinné pro všechny občany starší 18 let, i když se původně uvažovalo i o tom, že se povinnost bude vztahovat na všechny starší 14 let. Výjimku budou mít například těhotné ženy či lidé, u nichž k tomu jsou zdravotní důvody. Návrhem zákona se v týdnu má zabývat parlament.

Rakousko má zhruba 8,9 milionu obyvatel, starších 18 let jich je kolem 7,4 milionu, což je přibližně 83 procent. Platné očkování má nyní na 5,8 milionu dospělých Rakušanů. Kolem 1,6 milionu jich očkování buď nemá, nebo jeho platnost už vypršela, takže budou potřebovat posilující dávku.

Neočkovaní nesmí do letadla

Francie novým zákonem zavádí očkovací pas, který budou muset všichni lidé starší 16 let ukázat, pokud budou chtít navštívit různá veřejná místa, jako jsou restaurace, kavárny či kina. Potvrzení o plném očkování bude zapotřebí také pro dálkové vlakové spoje a všechny vnitrostátní lety.

Francouzský prezident Emmanuel Macron, který podle očekávání bude v dubnových prezidentských volbách obhajovat svůj mandát, v rozhovoru s deníkem Le Parisien začátkem tohoto měsíce prohlásil, že je odhodlaný naštvat neočkované a maximálně jim zkomplikovat život.

V sobotu proti zákonu demonstrovaly v Paříži a dalších francouzských městech tisíce lidí, bylo jich ale podstatně méně než před týdnem, poznamenala agentura Reuters.

Francie se nyní potýká s pátou vlnou epidemie covidu, přičemž denní přírůstky opakovaně překračují 300 tisíc. Počet pacientů s vážným průběhem na jednotkách intenzivní péče je ale podstatně nižší, než byl při první vlně epidemie v březnu a dubnu 2020.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video