Testování ve firmách: Pokyny jak testovat zaměstnance a OSVČ | E15.cz

Testování zaměstnanců: Návod pro zaměstnavatele a OSVČ

Podniky budou moci k testování použít antigenní testy včetně samotestovacích sad.
Podniky budou moci k testování použít antigenní testy včetně samotestovacích sad.
• 
ZDROJ: NEWGENE Bioengineering

kng

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Zaměstnavatelé budou podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) od pondělí 22. listopadu jednou týdně testovat neočkované pracovníky, a ti se testu musejí podrobit. Opatření se týká také živnostníků. Nebudou se však muset testovat očkovaní pracovníci nad šedesát let, jak o tom vláda původně uvažovala. Jak zařídit testy na pracovišti? Jak na samotesty a antigenní testy? 

Povinné testování zaměstnanců a živnostníků (OSVČ) fungovalo v Česku letos na jaře v době, kdy pandemie ohrožovala zdravotnický systém. V souvislosti s vysokým množstvím hospitalizací a vysokými denními počty nakažených nyní vláda sahá ke stejnému opatření, na druhé straně vylučuje lockdown a dál apeluje na občany, aby se očkovali. Pro mnohé očkované se již doporučuje třetí dávka vakcíny.

Kde koupit testy

Podniky budou moci k testování použít antigenní testy včetně samotestovacích sad. Zaměstnavatel testy pořizuje v rámci standardní distribuční sítě, tedy buď ve velkém objemu přímo od distributora, nebo v lékárně. 

Firmy jsou podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) na testování připraveny, část jich testovala nepřetržitě. Není podle něj problém ani s nedostatkem testů. Distributoři jich mají na skladě tři miliony, což by podle Havlíčka mělo stačit na čtrnáct dnů.

Kdo se musí testovat

Testování se musí podrobit neočkovaní pracovníci. Opatření se týká také živnostníků. Stejně jako na zaměstnance bude nahlíženo také na profesionální sportovce, kteří se připravují na utkání. U těch vláda vypustila podmínku prokázat se výhradně dokladem o dokončeném očkování nebo prodělání covidu.

Testování se podle Vojtěcha nebude týkat lidí, kteří pracují z domova nebo nepřicházejí do kontaktu s jinými lidmi. 

Co očkovaní

Testování se nakonec nebude vztahovat na očkované, a to bez výjimek. Vláda totiž dříve uvažovala o tom, že by se testu –⁠ kromě neočkovaných pracovníků –⁠ museli podrobit i očkovaní lidé nad šedesát let. 

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v pátek uvedl, že v případě testování očkovaných lidí nad šedesát let provedli odborníci další analýzu. Tento krok není podle něj nyní namístě. Jejich testování není zdůvodnitelné, řekl.

Aplikace třetí dávky očkování proti covidu - vše, co potřebujete vědět

Testování na pracovišti i doma

Vhodným prostorem k testování může být nevyužívaná místnost nebo místnost, kde nedochází ke koncentraci zaměstnanců. Při provádění testů musejí být pověření zaměstnanci vybaveni ochrannými pomůckami (respirátor FFP2, ochranné brýle, ochranné rukavice). Zaměstnanec může provést test i u sebe doma, a to před odchodem na pracoviště. Uznávány jsou i testy ve zdravotnických zařízeních.

Jak často testovat

Testování zaměstnanců by se mělo konat nejméně jednou za sedm dní. Odmítne-li zaměstnanec podstoupit test, lze se s ním dohodnout na výkonu práce z domova, čerpání dovolené, na poskytnutí neplaceného volna, případně změně harmonogramu rozvržení směn.

V případě, že se zaměstnanec odmítne otestovat, musí podle Vojtěcha dodržovat protiepidemická opatření. Musí nosit respirátor po celou pracovní dobu, dodržovat rozestupy, oddělené stravování a omezený styk s ostatními. Odmítnutí se testovat musí navíc zaměstnavatel nahlásit příslušné krajské hygienické stanici. 

Výsledek

V případě negativního výsledku zaměstnanec pokračuje v práci při dodržení aktuálních ochranných opatření. V případě pozitivního výsledku však má povinnost dálkově kontaktovat svého praktického lékaře nebo příslušný orgán ochrany veřejného zdraví (krajskou hygienickou stanici nebo hygienickou stanici hlavního města Prahy). Do určení dalšího postupu zaměstnanec minimalizuje riziko nákazy dalších lidí, tedy ideálně se zdrží v izolaci. Příslušný orgán pak vystaví žádanku na PCR test.

Co s použitými testy

Použitá testovací sada se vloží do černého plastového pytle s tloušťkou alespoň 0,2 mm, v případě tenčích se použijí dva pytle (jeden se vloží do druhého). Pytel se zaváže a vnější povrch se ošetří dezinfekcí. Poté se vyhodí do běžné nádoby na směsný komunální odpad. 

Proplácení testů pojišťovnou

Zdravotní pojišťovny vyplácejí příspěvek na maximálně čtyři testy měsíčně. Dobrovolně a plně na vlastní náklady lze testy provádět i častěji. Jednou měsíčně firma vykáže prostřednictvím formuláře počty provedených testů. Pojišťovna pak zpětně proplatí příspěvek až 240 korun za daný měsíc. 

Autor: kng

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video