Rakouský kancléř Kurz oznámil rezignaci. Obvinění z korupce nadále odmítá

Rakouský kancléř Sebastian Kurz oznámil rezignaci

Rakouský kancléř Sebastian Kurz oznámil rezignaci Zdroj: Reuters

Rakouský kancléř Sebastian Kurz oznámil, že končí ve funkci. Politik podezřelý v korupční kauze vysvětlil, že svým odchodem chce zabránit chaosu a nestabilitě. Kurz navrhl, aby na jeho místo v čele rakouské vlády nastoupil ministr zahraničí Alexander Schallenberg.

Kurz neodchází z nejvyšších pater rakouské politiky úplně, zůstane ve funkci předsedy Rakouské lidové strany (ÖVP). Zároveň chce nově zastávat funkci předsedy lidoveckého poslaneckého klubu v Národní radě.

Kancléř v krátkém vystoupení před novináři zdůraznil, že krok neznamená přiznání viny. Obvinění, která jsou vůči němu vznášena, opět označil za falešná. „Moje země je pro mě důležitější, než má osoba,“ řekl Kurz. Lidovecký vládní tým však podle něj má pokračovat v práci.

Kurz v posledních dnech čelil stále silnějšímu tlaku opozice i menšího koaličního partnera, jímž jsou Zelení. Jejich předseda Werner Kogler prohlásil, že Kurz není způsobilý zastávat úřad kancléře a postavil jej před ultimátum: Pokud sám neodstoupí, bude mu na úterní mimořádné schůzi dolní komory parlamentu hrozit hlasování o vyslovení nedůvěry. Zelení rovněž v pátek vyslovili požadavek, aby lidovci nahradili Kurze někým bezúhonným.

Státní zastupitelství vyšetřuje Kurze a několik jeho nejbližších kolegů kvůli podezření, že v roce 2016 nechali za peníze daňových poplatníků vypracovat průzkumy veřejného míněni zfalšované v Kurzův prospěch. To mělo zajistit postup mladého politika do čela strany i vlády. Všichni obvinění popírají.