Reakce KLDR na Trumpova slova? Test rakety s jadernou hlavicí, obává se Japonsko | E15.cz

Reakce KLDR na Trumpova slova? Test rakety s jadernou hlavicí, obává se Japonsko

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Severní Korea možná připravuje test rakety s jadernou hlavicí, která přeletí Japonsko, prohlásil dnes japonský ministr obrany Icunori Onodera. Reagoval tak na výhrůžku severokorejského ministra zahraničí, podle něhož by KLDR mohla provést svůj dosud největší jaderný test v Pacifiku.

Japonský ministr obrany se domnívá, že Severní Korea může provést zkoušku rakety středního doletu nebo mezikontinentální balistické rakety s jadernou hlavicí, vzhledem k pokrokům v raketovém a nukleárním zbrojním programu KLDR v poslední době. "Nemůžeme přitom vyloučit, že tato střela přeletí nad naší zemí," dodal Onodera.

Vipin Narang, expert na jaderné strategie působící na americkém Massachusettském technickém institutu, řekl, že takový test by mohl představovat nebezpečí pro lodní a leteckou dopravu, i kdyby Pchjongjang vyhlásil v oblasti zónu bez leteckého a námořního provozu.

"A pokud by test nešel podle plánu, mohlo by se ocitnout v ohrožení také místní obyvatelstvo. Mluvíme tady o nasazení skutečné jaderné hlavice na raketu, která byla v minulosti testována jen několikrát," upozornil Narang.

Vůdci Spojených států a KLDR se tento týden dostali do ostré slovní přestřelky. Americký prezident Donald Trump ve svém úterním projevu prohlásil, že pokud bude KLDR ohrožovat Spojené státy, Washington nebude mít jinou možnost, než Severní Koreu zcela zničit.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un dnes v reakci na Trumpova slova pohrozil USA nejtvrdšími protiopatřeními v historii. A šéf severokorejské diplomacie Ri Jong-ho, který dnes přednese projev na zasedání Valného shromáždění OSN, novinářům v New Yorku řekl, že odpovědí na Trumpova slova "by mohl být zatím nejsilnější výbuch vodíkové bomby v Tichém oceánu".

Podle Kim Tong-juba, bývalého důstojníka jihokorejské armády, který nyní působí jako analytik v Ústavu studií Dálného východu v Soulu, prohlášení severokorejského vůdce naznačuje, že Pchjongjang chystá svůj nejagresivnější raketový test v historii. KLDR by prý mohla odpálit mezikontinentální balistickou raketu Hwasong-14 přes Japonsko do vzdálenosti kolem 7000 kilometrů, aby ukázala, že je schopna zasáhnout Havaj či Aljašku.

Nechat explodovat raketu s jadernou hlavicí nad Tichým oceánem by byl poslední logický krok KLDR ve snaze prokázat úspěch severokorejského zbrojního programu, píše agentura Reuters. Tento atmosférický test by podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) znamenal první takovou zkoušku ve světě od roku 1980, kdy Čína provedla svůj poslední jaderný výbuch v ovzduší.

V roce 1963 nukleární zkoušky v ovzduší, ve vesmíru a pod vodou zakázala mezinárodní smlouva a Spojené státy, které mezi lety 1945 a 1962 uskutečnily přes 200 atmosférických jaderných testů, Sovětský svaz a Británie přesunuly zkoušky svých atomových zbraní pod zem. Francie v atmosférických jaderných testech pokračovala do roku 1974 a Čína do roku 1980.

V roce 1992 vyhlásily jaderné mocnosti na veškeré jaderné pokusy moratorium, které však bylo mnohokrát porušeno. Čína ho začala uplatňovat v roce 1996. Všech šest severokorejských jaderných zkoušek se uskutečnilo pod zemí. Atmosférická zkouška s sebou nese mimo jiné riziko silného radioaktivního zamoření. Kromě rakety s jadernou hlavicí by KLDR mohla v Pacifiku také odpálit bombu na lodi nebo pod mořskou hladinou, uvedli experti citovaní agenturou Reuters.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video