Řecké volby vyhrála opoziční Nová demokracie | E15.cz

Řecké volby vyhrála opoziční Nová demokracie, může získat většinu

ČTK

V předčasných parlamentních volbách v Řecku vyhrála podle odhadů opoziční konzervativní Nová demokracie. Řecký premiér Alexis Tsipras už poblahopřál vůdci opozice Kyriakosovi Mitsotakisovi k vítězství, uvedla agentura Reuters s odvoláním na člena vítězné strany. Moc Tsipras předá v pondělí, až jeho politický rival složí přísahu jako premiér. Nová demokracie podle projekce řeckého ministerstva vnitra získá 39,8 procenta hlasů, zatímco Tsiprasova levicová SYRIZA 31,5 procenta hlasů.

Vítězná strana obsadí podle nezávislé analytické společnosti MacroPolis 158 křesel ve 300členném parlamentu, bude mít tedy absolutní většinu. MacroPolis vychází z dat po sečtení více než deseti procent hlasů.

"Nová demokracie zjevně vyhrála. Uvidíme, jak to dokáže zužitkovat," řekl za stranu SYRIZA krátce po zveřejnění prvních odhadů ve státní televizi její vlivný člen Panos Skurletis.

Čtyřiačtyřicetiletý Tsipras předčasné volby inicioval, když jeho strana v květnu prohrála evropské a místní volby. Jednapadesátiletý Mitsotakis je bývalý bankéř a člen známé politické dynastie.

Deník The Wall Street Journal před volbami tento týden napsal, že v případě výhry opozice se Řecko stane první evropskou zemí, která se vrátí k tradičním politickým stranám. V roce 2012, uprostřed dluhové krize eurozóny, bylo také Řecko prvním evropským státem, jehož voliči opustili zavedené strany a přešli k politickým formacím brojícím proti establishmentu.

Ťok, Nováková a Krnáčová míří na velvyslanecké posty. Mluví se o Indonésii a Řecku
Turci se amerických hrozeb nebojí. Počítají s brzkým dodáním ruského protiraketového systému

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!