Ťok, Nováková a Krnáčová míří na velvyslanecké posty. Mluví se o Indonésii a Řecku | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Ťok, Nováková a Krnáčová míří na velvyslanecké posty. Mluví se o Indonésii a Řecku

ČTK

Bývalí ministři Dan Ťok a Marta Nováková (oba za ANO) mají zájem o působení v českých diplomatických službách. Ťok by se mohl stát příštím velvyslancem v Indonésii. Velvyslankyní by se měla stát také bývalá pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO), která míří na ambasádu do Řecka. Napsal to server Respekt.cz.

Ťok s Novákovou odešli z čela ministerstva dopravy a ministerstva obchodu a průmyslu na konci dubna. Zatímco Ťok skončil ve funkci na vlastní žádost, o odchodu Novákové rozhodl premiér Andrej Babiš (ANO).

Ťok zájem o post velvyslance webu potvrdil. "Kdyby taková nabídka přišla, tak bych ji velmi vážně zvažoval," řekl. Dodal, že "není tak daleko, aby si vybíral region". Podle webu se v diplomatických kruzích mluví o jeho působení v Indonésii.

Co budou dělat končící ministři? Ťok zůstane poslancem, Nováková hledá

Novákové nabídl zapojení do českých diplomatických služeb Babiš. "Premiér mi řekl, že proti mně nic nemá a ať si řeknu, co chci dělat. Třeba kdybych chtěla do diplomacie, že mě v tom podpoří. Řekla jsem, proč ne, tak diplomacie," sdělila Respektu.cz bývalá ministryně Nováková. Dodala, že zatím nemá žádnou konkrétní nabídku a žádná konkrétní destinace nezazněla ani od Babiše.

Respekt.cz zároveň napsal, že v současné době by se měl schvalovat návrh na vyslání Krnáčové na české velvyslanectví do Řecka.

Babiš chce výměnou ministryně Novákové vylepšit image vlády, říká politolog Just

Ministr zahraničí Tomáš Petřiček (ČSSD) serveru potvrdil, že o letošních výměnách v čele některých ambasád se bude rozhodovat v těchto týdnech. "Otázka rotace v roce 2020 se zatím neřešila a já jsem v tomto smyslu zatím nebyl osloven ani premiérem, ani prezidentem," řekl ministr. "Obecně při výběru velvyslanců považuju za zásadní, aby byly posuzovány diplomatické zkušenosti dotyčného, odbornost a schopnost hájit české zájmy v dané zemi," dodal.

O vstupu do diplomatických služeb se v minulosti spekulovalo i v souvislosti s odchodem Karly Šlechtové (za ANO) z čela ministerstva obrany. Podle médií jí bylo nabídnuto místo velvyslankyně v Japonsku. Šlechtová to označila za účelovou informaci. Později řekla, že se domnívala, že se s Babišem domluvila na postu velvyslankyně při NATO. Tím by se ale měl stát náměstek ministra obrany Jakub Landovský.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!