Řecko nejspíš nebude potřebovat třetí záchranný program | E15.cz

Řecko nejspíš nebude potřebovat třetí záchranný program

Řecko nejspíš nebude potřebovat třetí záchranný program
Athény, Řecko
• 
ZDROJ: (CC BY-SA 2.0: Titanas via Flickr

ČTK

Řecko po skončení nynějšího záchranného programu nebude muset žádat další finanční pomoc od mezinárodních věřitelů. Ve vydání listu Real News to uvedl předseda řecké vlády Antonis Samaras. S ukončením současného záchranného programu se země rozloučí s trojicí věřitelů, kteří dohlíželi na plnění podmínek pomoci, tedy s Evropskou unií, Mezinárodním měnovým fondem (MMF) a Evropskou centrální bankou. Snaha o konsolidaci a reformy ale podle Samarase musí pokračovat.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat EU a MMF o finanční pomoc. Dohodlo se přitom na dvou záchranných programech v celkové hodnotě 240 miliard eur. Výměnou za pomoc v minulých letech masivně škrtalo výdaje, snižovalo důchody a mzdy a zvyšovalo daně.

Řecko nepotřebuje nové půjčené peníze

Financování z programu pomoci od partnerů v eurozóně skončí v prosinci. Pomoc od MMF vyčerpá Řecko v prvním čtvrtletí 2016. „Řecko nepotřebuje nové půjčené peníze,“ uvedl podle agentury DPA Samaras. „Ze záchranného programu nadobro odcházíme a naším cílem je nemuset se nikdy znovu dostat do takového programu,“ sdělil také podle agentury Reuters.


Zemi se podle Samarase daří plnit fiskální cíle a její dluh, který by měl podle odhadů letos přesáhnout 177 procent výkonu ekonomiky, bude prý brzy považován za zvládnutelný. Řecko se v dubnu po čtyřech letech opět vrátilo na trhy dluhopisů. Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's předpokládá, že země bude v příštích letech dál udržovat primární rozpočtové přebytky bez zahrnutí splátek dluhu, a v pátek o jeden stupeň zvýšila úvěrové hodnocení země.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!