Řecko vymění dluhopisy, když bude mít zájem 90 procent držitelů | E15.cz

Řecko vymění dluhopisy, když bude mít zájem 90 procent držitelů

ilustrační obrázek
ilustrační obrázek
• 
ZDROJ: Kolaz E15

ČTK

Řecko stanovilo podmínky realizace plánované výměny dluhopisů, která je součástí druhého záchranného programu pro tuto zadluženou zemi, na němž se Atény v červenci dohodly s ostatními členy eurozóny a Mezinárodním měnovým fondem (MMF). Řecko k výměně nepřistoupí, dokud nebude jasné, že se programu výměny zúčastní soukromí věřitelé, kteří mají dohromady alespoň 90 procent dluhopisů určených k výměně.

Výměna dluhopisů je klíčovou podmínkou k tomu, aby se druhý záchranný plán Řecka vůbec realizoval. Oznámení řeckých činitelů přichází v situaci, kdy se objevují známky, že plán výměny dluhopisů se zpožďuje, účast totiž zatím potvrdili soukromí držitelé 60 až 70 procent dluhopisů, jichž se má výměna týkat.

Řecko jednání o výměně dluhopisů koordinuje s Ústavem pro mezinárodní finance (IIF). To je lobbistická skupina, která hájí zájmy bank. O hranici 90 procent se zatím hovořilo jako o volném cíli, nikoli jako o podmínce k realizaci plánu výměny.

Řecká vláda zaslala ministrům financí řady zemí světa dopis, v němž podmínky blíže specifikovala. Uvádí v něm například, že stanovená podmínka 90procentní účasti se vztahuje na držitele řeckých dluhopisů splatných do roku 2014 nebo do roku 2020.

Řecko se loni stalo první zemí eurozóny, která mezinárodní společenství požádala o pomoc, aby se vyhnula riziku platební neschopnosti. Od evropských partnerů a MMF mají Atény postupně získat půjčky ve výši 110 miliard eur (2,7 bilionu korun). Ukázalo se ale, že tato suma stačit nebude. Eurozóna se proto s MMF v červenci dohodla na druhém záchranném balíku ve výši 109 miliard eur s přispěním soukromého sektoru.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.