Řekové se obávají, že vláda boj s krizí prohraje | e15.cz

Řekové se obávají, že vláda boj s krizí prohraje

Antonis Samaras
Antonis Samaras
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Těsná většina Řeků nevěří, že jejich nová vláda je schopná vyřešit problémy své země, které hrozí bankrot. Ukázal to nejnovější průzkum veřejného mínění agentury PI pro televizi Skai a pro deník Kathimerini, podle kterého sdílí tento názor 51 procent dotázaných, zatímco 47 procent je naopak přesvědčeno o tom, že to kabinet konzervativního premiéra Antonise Samarase zvládne.

V zemi, která čelí již pátým rokem hospodářské recesi, se 66 procent lidí domnívá, že Řecko je na „špatné cestě“, a jen 23 procent jich zastává názor, že se situace vyvíjí dobře. Dosavadní kroky vlády zatím hodnotí kladně 45 procent dotázaných, naopak 43 procent záporně.

Jde o první celonárodní průzkum provedený od 5. do 10. července po červnových volbách, v nichž žádná politická strana neobdržela nadpoloviční většinu poslanců a po nichž vznikla koaliční vláda tří stran v čele s šéfem Nové demokracie (ND) Antonisem Samarasem. Kabinet ještě podporují socialisté a umírněná levice.

Výsledky voleb nese nelibě 40 procent dotázaných, alespoň částečnou spokojenost projevilo 33 procent lidí a plnou spokojenost pouhá čtyři procenta.

Druhou nejsilnější formací v parlamentu se stala Koalice radikální levice (SYRIZA), která se rozhodla stát se aktivní opozicí a dosavadní činnost vlády kritizuje fakticky na každém kroku.

Podle průzkumu hodnotí její aktivitu negativně 56 procent dotázaných a jen 31 procent kladně.

Nová vládní koalice v usiluje o částečnou revizi podmínek, za nichž čerpá finanční pomoc eurozóny a Mezinárodního měnového fondu, která předluženou zemi chrání před bankrotem. Dopady úsporných opatření chce zmírnit prodloužením lhůty pro jejich splnění na čtyři roky z nynějších dvou. Samaras ubezpečil mezinárodní partnery, že cíle plánu pomoci nikterak nezpochybňuje. Chce jich ale dosáhnout tak, aby se dále neprohlubovala recese v zemi.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video