Republikáni získali většinu ve Sněmovně reprezentantů. Budu spolupracovat s kýmkoliv, uvedl Biden

Bývalý americký prezident Donald Trump na mítinku v Pensylvánii

Bývalý americký prezident Donald Trump na mítinku v Pensylvánii Zdroj: Reuters

Prezident USA Biden a exprezident Obama na mítinku v Pensylvánii
2
Fotogalerie

Americká Republikánská strana získala většinu ve Sněmovně reprezentantů, uvádějí agentury. Ve volbách, které se konaly 8. listopadu, získala zatím 218 křesel, Demokratická strana získala 210. Na výsledky se stále čeká v osmi obvodech.

„Američané od nás chtějí výsledky. Budu spolupracovat s kýmkoliv, republikánem i demokratem, kdo se mnou bude bude ochotný konat pro americký lid,“ uvedl v reakci prezident Joe Biden.

Kontrolu nad dolní komorou republikánům dnes zajistilo vítězství v kalifornském 27. volebním obvodu, za který získal mandát 46letý bývalý příslušník námořnictva Mike Garcia.

Republikánské vítězství v dolní komoře přináší změnu rozložení moci ve Washingtonu, kde měli dva roky demokraté kontrolu nad oběma komorami Kongresu. Republikáni budou nyní mít více možností, jak ovlivnit zákonodárný proces a skrze parlamentní výbory zahájit sérii vyšetřování proti administrativě i rodině demokratického prezidenta Bidena. V hledáčku některých republikánů je především podnikání prezidentova syna Huntera, uvádí agentura AP.

VIDEO: Ivanka a Donald jr. Trumpovi převzali státní vyznamenání pro matku Ivanu

Video placeholde
• Blesk TV

Americká média nicméně poukazují na to, že tyto volby jsou úspěchem spíše pro demokraty, kteří si zachovali kontrolu nad Senátem a předešli „rudé vlně“ republikánů, kteří podle předvolebních průzkumů měli získat většinu v obou komorách Kongresu.

S blížícími se prezidentskými volbami v roce 2024 Republikánská strana také čelí rozhodnutí, zda zachovat širokou podporu bývalému prezidentu Donaldu Trumpovi, který již oznámil, že bude do nejvyššího úřadu znovu kandidovat. Trumpem podporovaní kandidáti 8. listopadu ve voličích neprobudili takovou míru sympatie, která by zahnala vnitrostranické pochyby.

„Nezískali jsme dostatečnou podporu mezi nezávislými a umírněnými republikánskými voliči, protože mají dojem, že ve vedení naší strany panuje chaos a negativita,“ řekl listu The New York Times Mitch McConnell, který byl ve středu zvolen šéfem republikánské menšiny v Senátu.

Republikánská strana by letos mohla získat nejméně přesvědčivou většinu za posledních 20 let. V roce 2001 měli republikáni o devět křesel více než demokraté; ve 435členné dolní komoře byli dva nezávislí kongresmani.