Řidič dodávky najel v Nizozemsku do lidí. Jednu osobu zabil, další zranil

Nizozemská policie (ilustrační foto)

Nizozemská policie (ilustrační foto) Zdroj: Profimedia

Dodávka srazila dnes ráno na jihu Nizozemska čtyři lidi. Jeden člověk přišel o život, tři další utrpěli vážná zranění. Incident se stal poblíž areálu, kde v noci skončil třídenní hudební festival Pinkpop. Řidič vozu z místa ujel, později se ale sám přihlásil, informovala policie na tiskové konferenci. Příčina srážky je nadále neznámá. Řidič i všichni čtyři postižení pocházejí z Nizozemska. České ministerstvo zahraničí už dříve ČTK řeklo, že nemá informace, že by mezi postiženými byli Češi.

Za volantem bílé dodávky, která krátce po 4:00 středoevropského času srazila na cestě u jednoho ze stanových městeček mimo samotný festivalový areál skupinu čtyř lidí, seděl podle policie 34letý Nizozemec z města Heerlen. To sousedí s obcí Landgraaf, na jejímž katastru ke srážce došlo. Muž nejprve z místa nehody ujel, později se sám přihlásil policii v Amsterodamu a byl vzat do vazby.

Srážku nepřežil 35letý muž z Heerlenu. Tři další lidé ve věku 23, 26 a 30 let utrpěli vážná zranění a jsou v kritickém stavu v nemocnici. Všichni tři pocházejí buď rovněž z Heerlenu nebo z Landgraafu.

"O jeho motivu nemohu ještě nic říct," uvedla státní zástupkyně Daniele Weymarová. Zda řidič jednal úmyslně, prokurátorka neřekla. Možné je podle ní nicméně to, že se jednalo o obyčejnou dopravní nehodu. Řidič dodávky se po převozu zpět do provincie Limburg podrobí výslechu.

Po ranní nehodě nizozemská policie několik hodin pátrala po vozidle značky Fiat Doblo s neúplným číslem 257 na státní poznávací značce. O pomoc požádala i veřejnost a kolegy v Belgii a Německu. Místo neštěstí leží nedaleko německého města Cáchy. Na místo incidentu v obci Landgraaf dorazily sanitky a záchranářský vrtulník. Policie nejbližší okolí uzavřela, v poledne bylo místo nicméně již plně průjezdné.

České ministerstvo zahraničí ČTK už dopoledne řeklo, že v současné době nemá informace, že by mezi postiženými byli Češi. "Sledujeme to dál, ale je nepravděpodobné, že by se to změnilo," řekla ČTK Michaela Lagronová.

"Ležela jsem ve stanu a najednou jsem slyšela hrozně moc sirén," popsala listu De Volkskrant okamžiky krátce po nehodě Karlijn Houtermanová, jedna z návštěvnic festivalu. "Je hrozné, že tak dobrý Pinkpop skončil tímto způsobem," uvedl starosta města Landgraaf Raymond Vlecken, který navštívil místo tragédie. Organizátoři festivalu uvedli, že jsou v šoku, vyjádřili soustrast pozůstalým a zrušili tradiční rozlučkovou párty.

Festival Pinkpop v neděli večer v Landgraafu po třech dnech skončil. Akci, na které vystoupil například americký zpěvák Bruno Mars, navštívily desítky tisíc lidí.