Ropa znovu zdražuje, producenti škrtí těžbu | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Ropa znovu zdražuje, producenti škrtí těžbu

ČTK

Ceny ropy na světových trzích druhý den po sobě zpevňují. Trh dnes podpořily signály, že klíčoví členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) i některé země stojící mimo tento kartel snižují těžbu podle loňské dohody. Ceny posílily i předpovědi silného růstu poptávky v Číně.

Cena severomořské ropy Brent byla kolem 19:00 SEČ těsně nad 56 dolary za barel a na středeční závěr získávala 1,7 procenta. Americká lehká ropa WTI přidávala 1,5 procenta na 53,03 dolaru za barel.

Kartel OPEC se v prosinci dohodl s významnými těžařskými zeměmi mimo organizaci v čele s Ruskem na omezení dodávek na trh a některé země OPEC dohodu zjevně dodržují. Saúdská Arábie, která je největším vývozcem ropy na světě, už informovala své asijské zákazníky o snížení únorových dodávek a její ministr energetiky Chálid Fálil řekl, že saúdská těžba je teď nejnižší za téměř dva roky.

OPEC snížil těžbu ropy, poprvé od loňského května

Kuvajtský ministr ropného průmyslu řekl, že jeho země snížila produkci víc, než v rámci dohody slíbila. Také Irák hlásí snížení vývozu ropy. Ruský ministr energetiky Alexandr Novak řekl, že i Rusko začíná naplňovat dohodnuté škrty.

Čínská ropná společnost CNPC dnes sdělila, že dovoz ropy do Číny letos vzroste o 5,3 procenta to 396 milionů tun. Celková čínská poptávka dosáhne podle CNPC rekordních 594 milionů tun, uvedla agentura Reuters.

Cena ropy se letos bude držet pod 60 dolary za barel

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!