Rubio vyhrál nominační boj v Portoriku, v Maine zvítězil Sanders | E15.cz

Rubio vyhrál nominační boj v Portoriku, v Maine zvítězil Sanders

Marco Rubio
Marco Rubio
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Marco Rubio vyhrál nedělní souboj kandidátů Republikánské strany o nominaci na prezidenta Spojených států, který se konal v Portoriku. V nominačním souboji Demokratické strany ve státě Maine zvítězil Bernie Sanders nad Hillary Clintonovou. Rubio v Portoriku po všech odevzdaných hlasech získal 71 procent hlasů, čímž si zajistil všech 23 delegátů. Celkově však nadále zaostává za rivaly Donaldem Trumpem a Tedem Cruzem, kteří si na tomto nezačleněném území USA nevedli příliš dobře.

Na výsledku z Portorika, které má méně než čtyři miliony obyvatel, se zřejmě podepsala nízká účast voličů. Volebního shromáždění se podle portálu thegreenpapers.com zúčastnilo téměř 39.000 lidí. Za Rubiem, který si získal hlasy asi 27.500 lidí, skončil se 13 procenty Trump. Cruz obdržel 8,6 procenta hlasů a Kasich 1,3 procenta. Zbylé hlasy pak připadly kandidátům, kteří již dříve z nominačního souboje odstoupili.

V klání demokratických kandidátů v Maine po sečtení všech hlasů získal Sanders 64 procent, zatímco Clintonová obdržela 36 procent hlasů. V tomto státě se demokraté ucházeli o celkem 30 delegátů, pět z nich ale patří k takzvaným superdelegátům, kteří se nemusejí řídit výsledkem voleb.

Bez započtení superdelegátů získal Sanders 16 delegegátů a Clintonová devět, po zahrnutí superdelegátů se Sandersův náskok v Maine snížil na 17 ku 12. Podpora posledního superdelegátského hlasu není podle portálu thegreenpapers.com známa.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.