Rúhání: Spojené státy jsou v otázce sankcí proti Íránu izolovány | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Rúhání: Spojené státy jsou v otázce sankcí proti Íránu izolovány

Rúhání: Spojené státy jsou v otázce sankcí proti Íránu izolovány
Hasan Rúhání
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

USA jsou více než kdykoliv předtím izolovány v otázce sankcí proti Íránu, a to i mezi svými spojenci. Řekl to v prohlášení zveřejněném ve státní televizi íránský prezident Hasan Rúhání a poukázal v této souvislosti na protesty v Británii proti návštěvě amerického prezidenta Donalda Trumpa.

"Dnes se nacházíme v situaci, kdy jsou Spojené státy izolovanější než kdy dříve v otázce sankcí (proti Íránu). Nezákonné akce Ameriky ji izolovaly dokonce mezi jejími spojenci, jak právě vidíme," citovala Rúháního agentura Reuters.

Teherán uzavřel v roce 2015 se šesticí mocností USA, Británie, Francie, Německo, Čína a Rusko dohodu, v níž se zavázal k ověřitelnému omezení svého jaderného programu výměnou za postupné zrušení ekonomických sankcí. Americký prezident Trump ale dohodu považuje za špatnou a letos v květnu oznámil, že USA od ní odstupují a vůči Íránu obnoví sankce.

Spojené státy zrušily zákaz dodávek amerického zboží čínské firmě ZTE

Ostatní signatáři dohodu chtějí zachovat, ale Írán si klade podmínky, pokud se má dohodou dále řídit. Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v červnu nařídil zahájit přípravy na obnovu obohacování uranu, pokud se nepodaří dohodu udržet při životě.

Trump je od čtvrtka v Británii na čtyřdenní návštěvu. Čekaly ho tam masové demonstrace, v pátek se na protestním pochodu v Londýně sešlo až sto tisíc demonstrantů. Protesty se mají konat i dnes především ve Skotsku, kde Trump tráví soukromý víkend.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!