Ruská armáda je v pohotovosti, Putin nařídil mimořádnou prověrku | E15.cz

Ruská armáda je v pohotovosti, Putin nařídil mimořádnou prověrku

Ruská armáda je v pohotovosti, Putin nařídil mimořádnou prověrku
Ruské stíhačky Su-27 na aerosalonu MAKS
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Ruský prezident Vladimir Putin dnes nařídil mimořádnou prověrku bojové pohotovosti vojsk hned ve třech vojenských okruzích, na jihu, západě a v centrální části Ruska. Potvrdil to ministr obrany Sergej Šojgu. Do akce, která potrvá do konce srpna, je zapojena také Severní flotila a velení leteckých, kosmických a výsadkových vojsk.

„Dnes podle rozhodnutí vrchního velitele ruských ozbrojených sil začala další mimořádná prověrka. Vojska Jižního, část sil Západního a Centrálního vojenského okruhu, hlavního velení vzdušných a kosmických vojsk a velení výsadkových vojsk se od 7:00 moskevského času (8:00 SELČ) převádějí do plné bojové pohotovosti,“ prohlásil Šojgu na poradě na ministerstvu obrany.

V Rusku začalo hlavní letošní vojenské cvičení Centr 2015

Cílem je podle ministra prověřit schopnost vojsk lokalizovat krizové situace, což se týká především „jihozápadního strategického směru“, tedy oblasti, v níž Rusko sousedí s Ukrajinou. Kvůli incidentu s údajným pokusem ukrajinských diverzantů proniknout na Krym, anektovaný Ruskem před dvěma lety, se vztahy mezi oběma sousedními státy prudce zhoršily, z ukrajinské strany zazněla i obvinění, že Rusko hledá záminku k válce.

Prezident Petro Porošenko v rozhovoru poskytnutém americké televizi CNN obvinil ruské vedení ze snahy ovládnout Ukrajinu. „Putinovým cílem je pokusit se destabilizovat situaci na Ukrajině. Nepotřebují Doněck, ani Luhansk (východoukrajinská města ovládnutá proruskými separatisty - pozn. ČTK). Potřebují, aby celá Ukrajina byla součástí ruského impéria,“ prohlásil.

Konflikt na východě Ukrajiny s proruskými separatisty si od dubna 2014 vyžádal více než 9500 mrtvých. Kyjev a Západ obviňují Moskvu z vojenské podpory povstalců, Rusko přímé zapojení do konfliktu popírá.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!