Ruské volby jasně vyhrálo Putinovo Jednotné Rusko | e15.cz

Ruské volby jasně vyhrálo Putinovo Jednotné Rusko

Ruské parlamentní volby probíhají i na Krymu
Ruské parlamentní volby probíhají i na Krymu
• 
ZDROJ: reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ruská vládní strana Jednotné Rusko, uskupení blízké prezidentovi Vladimiru Putinovi, získá patrně 343 křesel ve 450členné Státní dumě. Předpověděla to dnes volební komise na základě sečtení 93 procent hlasů z nedělních parlamentních voleb. Strana tak bude mít pravděpodobně o více než 100 mandátů více než dosud a bude tak moci sama měnit ústavu, uvedla agentura AP.

Podle agentury AFP se také Putin může v klidu připravovat na zisk čtvrtého prezidentského mandátu v roce 2018. Nepříjemností pro Kreml je však slabá volební účast - 47,8 procenta oproti 60 procentům při předchozích volbách v roce 2011.

Předsedkyně volební komise Ella Pamfilovová neočekává, že by nesečtené hlasy dosavadní výsledky výrazně změnily. Upřesnila, že 203 mandátů nejspíš obdrží Jednotné Rusko z jednomandátových obvodů a další 140 míst v dumě získá z obvodů, kde se volilo podle poměrného systému.

Celkem Jednotné Rusko získalo podle dřívějšího prohlášení volební komise po sečtení asi 90 procent hlasů absolutní většinu 54,3 procenta hlasů.

Na dalších místech jsou těsně za sebou Komunistická strana Ruské federace (13,5 procenta hlasů a 42 mandátů) a nacionalistická Liberálnědemokratická strana (13,3 procenta hlasů a 39 mandátů). Spravedlivé Rusko, které je levicovým spojencem Kremlu, má 6,2 procenta a 23 mandátů.

Všechny tyto tři strany podle agentury AFP zpravidla hlasují shodně s Jednotným Ruskem. Liberální a sociálně-demokratické opoziční formace nezískaly podle volební komise potřebný počet hlasů ke vstupu do Státní dumy.

"Můžeme s jistotou říci, že strana (Jednotné Rusko) dosáhla velmi dobrého výsledku. A to i přes ne zrovna nejvyšší účast, která je ale i tak významná," uvedl podle AFP Putin. Při cestě do sídla strany, kterou pomáhal v roce 2011 vytvořit, prezident hovořil o "zvyšující se politické vyzrálosti" ruských voličů.

Šéfka komise Pamfilovová po uzavření volebních místností přiznala, že hlasování nebylo zcela korektní a v některých volebních místnostech se potvrdily zprávy o podvodech. Zrušeny by podle ní mohly být výsledky ze tří okrsků.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video