Rusko nechce návrat ke studené válce, prohlásil Putin

Vladimir Putin

Vladimir Putin Zdroj: ctk/AP

Jestliže obě strany podnikají kroky, které zhoršují napětí, vrátíme se do studené války, řekl na ekonomickém fóru v Petrohradu ruský prezident Vladimir Putin. Odkázal tak na současné vztahy mezi Ruskem a Západem. Putin také řekl, že jeho země takový vývoj nechce a snaží se hledat kompromisy. Proč musí NATO neustále expandovat, ptal se zároveň. Během svého vystoupení se dostal i k situaci v Sýrii a hovořil také o republikánském kandidátovi na prezidenta USA Donaldu Trumpovi.

„Jsem si jist, že nikdo to nechce. My to dozajista nechceme,“ řekl Putin v komentáři o hrozící nové studené válce. Zároveň varoval před důsledky dalšího rozšiřování přítomnosti NATO, které nazval jednostrannou politikou namířenou vůči Rusku.

Západ podle něj nedbá na legitimní ruské zájmy a destabilizuje svými kroky svět. Putin zopakoval, že budovaný systém protiraketové obrany ve východní Evropě Rusko ohrožuje a kromě toho už podle něj není potřeba, neboť už neexistuje hrozba z Íránu.

V souvislosti s konfliktem v Sýrii Putin řekl, že klíčové pro Damašek není získat kontrolu nad celým územím, ale obnovit důvěru v syrské instituce. Moskva je hlavním spojencem syrského prezidenta Bašára Asada, který podle Putina souhlasí s tím, aby v zemi probíhal politický proces.

Putin dodal, že on sám souhlasí s americkým návrhem, aby v současné syrské vládě zasedla část opozice. Pokud bude podle něj vývoj v Sýrii pokračovat jako dosud, v zemi vypukne naprostý chaos, což by byl ten nejhorší scénář.

Podle amerického činitele, který pod podmínkou anonymity hovořil s agenturou Reuters, ale žádný americký návrh začlenění opozice do Asadovy vlády neexistuje. Spojené státy podle něj nadále trvají na Asadově odchodu.

Na adresu republikánského kandidáta na amerického prezidenta Putin řekl, že Trump je temperamentní člověk. Co je špatného na tom, že podporuje obnovení plnohodnotných rusko-amerických vztahů? ptal se. Zároveň dodal, Moskva bude spolupracovat s kýmkoli, kdo se letos v listopadu stane novým prezidentem Spojených států.

„Amerika je silná mocnost, pravděpodobně jediná supervelmoc, a to my akceptujeme,“ řekl Putin a dodal, že svět i Rusko takový silný stát potřebují. „Nepotřebujeme ale neustálé vměšování do našich záležitostí, aby nám (USA) říkaly, jak žít,“ zdůraznil ruský prezident.