Rusko má zbraň na ničení družic, tvrdí USA | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Rusko otestovalo ve vesmíru zbraň na ničení družic, tvrdí USA

Rusko otestovalo ve vesmíru zbraň na ničení družic, tvrdí USA
Raketa Atlas V vynáší na oběžnou dráhu americký vojenský komunikační satelit. USA nyní tvrdí, že Rusko otestovalo technologii na ničení nepřátelských družic
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Spojené státy obvinily Rusko, že otestovalo zbraň, kterou by mohlo použít ke zničení družic ve vesmíru. Washington se obává „reálné, vážné a rostoucí“ hrozby, Moskva obvinění odmítla. Znepokojení nad ruským testem ve vesmíru poprvé vyjádřila i Velká Británie, jejíž vláda nyní čelí kritice za údajné podceňování ruské hrozby.

Velitelství amerických vesmírných sil má podle prohlášení pro média důkazy o tom, že Rusko 15. července uskutečnilo ve vesmíru zkoušku protidružicové zbraně. „Test z minulého týdne je dalším příkladem, že hrozby proti vesmírným zařízením Spojených států jsou skutečné, vážné a zvětšují se,“ uvádí komuniké.

„Je to neakceptovatelné,“ napsal na twitteru americký vyjednávač pro odzbrojení Marshall Billingslea a dodal, že o tomto „vážném problému“ hodlá příští týden jednat ve Vídni, kde se vedou rozhovory o možném nahrazení americko-ruské dohody o omezení strategických jaderných zbraní.

Ruské ministerstvo obrany 15. července tvrdilo, že v rámci testů nové družice vyzkoušelo specializovaný aparát sloužící ke kontrole stavu ruských družic z malé vzdálenosti.

Západ sankcemi povzbudil rusko-čínskou spolupráci v Arktidě. Teď ho zneklidňuje

Zmíněná „inspekční“ družice Kosmos-2543 se letos v lednu podle tisku pokusila přiblížit k americké výzvědné družici, která se naopak snažila od ruské družice vzdálit. Toto manévrování vyvolalo v USA vážné znepokojení.

Rusko podle velitele britských vesmírných sil Harveyho Smythe testovalo zařízení „s charakteristikami zbraně“. Podle něj to ohrožuje mírové využívání vesmíru a satelitní systémy, na nichž je svět závislý.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov obvinění odmítl. „Rusko bylo a zůstává zemí oddanou úkolu úplné demilitarizace vesmíru, aby zajistilo, že ve vesmíru nebudou rozmístěny žádné zbraně,“ ujistil.

Rusko podle agentury TASS naopak mnohokrát poukazovalo na plány Spojených států rozmístit zbraně na oběžné dráze. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov označil rusko-čínský návrh dohody o odvrácení hrozby rozmístění zbraní ve vesmíru a hrozby použití síly proti vesmírným objektům za jedinou konstruktivní iniciativou, snažící se zabránit kosmickým závodům ve zbrojení.

EU a Británie stále nemohou najít společnou řeč. Nakupujte zlato, radí Mobius

Jen čtyři země - Rusko, Spojené státy, Čína a Indie - předvedly v minulých desetiletích schopnost vyvinout zbraně schopné ničit družice ve vesmíru, připomněl server BBC News. Nejde jen o protidružicové rakety či využití laseru. Moskva usiluje i o to, aby jedna družice byla schopna zničit jinou. Zájem o tyto zbraně roste vzhledem k množství úkolů, které družice mají - od shromažďování zpravodajských informací, přes zajišťování spojení, navigaci až po včasné varování před útokem protivníka.

Podle BBC žádná smlouva podobné zbraně nezakazuje či neomezuje, i když řada zemí by si ji přála. Z vojenského hlediska se ale vesmír už novým bojištěm stal a několik zemí již vytvořilo vesmírné síly a jejich velitelství, které by měly plnit obranné i útočné úkoly.

Spojené státy se chystají na hvězdné války, začínají budovat kosmické síly

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!