Rusko se připravuje na volbu prezidenta, Putin zůstává jednoznačným favoritem

V prezidentských volbách vítězí Putin s 64 procenty hlasů. Jeho návrat do úřadu provázely velké demonstrace.

V prezidentských volbách vítězí Putin s 64 procenty hlasů. Jeho návrat do úřadu provázely velké demonstrace. Zdroj: čtk

Rusko si den před nedělními prezidentskými volbami užívá dne agitačního klidu, kdy je kampaň oficiálně zakázána. I v samém centru Moskvy jsou ovšem všudypřítomné plakáty, zvoucí k účasti v hlasování pod heslem "Volíme prezidenta. Volíme budoucnost".

Kreml sice prohlásil, že hlavní favorit Vladimir Putin nemá vysokou účast zapotřebí, ale neoficiálně se hovoří, že výsledek horší než před šesti lety, kdy k urnám přišlo okolo 65 procent voličů, by mohl být vnímán jako známka apatie občanů a jejich únavy stále stejným prezidentem. Navíc hlavní Putinův kritik Alexej Navalnyj, který byl odsouzen za údajnou krádež a proto nesmí kandidovat, vybídl k bojkotu hlasování. Sám Putin ovšem voliče k účasti vyzval.

Vynalézavost ruských úřadů, jak dostat voliče k urnám, nezná mezí. Moskevská radnice ohlásila, že o víkendu pořádá "festival jídla" a že na 1547 prodejních místech - shodou okolností poblíž volebních místností - si "milovníci chutné a zdravé stravy budou moci zakoupit nejlepší potraviny z celé země". V neděli se doba konání festivalu přesně kryje s dobou, kdy budou otevřeny volební místnosti. Ve školách, kde jsou ve volební místnosti, se také uskuteční "preventivní akce" s vyšetřením na rakovinu; bezplatně a bez objednání.

Jsou i jiné nápady. "Každý den jsme vyřídili asi tři desítky zájemců," řekla ČTK mladá dobrovolnice u stánku na moskevském letišti, kde si cestující mohli na počkání vyřídit voličský průkaz, bez trmácení na úřady.

V Krasnogorsku u Moskvy mají voliče přilákat jarmarky s nabídkou bochníku chleba za pět rublů (asi 1,80 korun) a vajec po dvou rublech (asi 70 haléřů), což jsou mnohem nižší ceny než v obchodech. Místní radnice ujišťuje, že trhy budou ve všech volebních místnostech, a tak voliči nemusejí za "farmářskými potravinami za maximálně snížené ceny" třeba až na druhý konec města. Kromě toho bude možné absolvovat vyšetření u terapeuta, nechat si změřit krevní tlak a hladinu cukru či vyšetřit srdce.

"Když přijdete k volbám, nechám vaše děti (v pondělí) doma," slíbil učitel jisté střední školy rodičům svých žáků - pokud rodiče své hlasování doloží snímkem z volební místností. Okolo nabídky se v tisku rozpoutal rozruch. Úřady se distancovaly, zatímco média tvrdí, že učitel prý postupoval v souladu s pokynem vedení školy.

Také v Moskvě ve školách, kde jsou volební místnosti, se má o víkendu odehrát "bezprecedentně rozsáhlá" preventivní akce s vyšetřením na nejběžnější druhy rakoviny; zdarma a bez objednání. Mladé voliče, kteří budou poprvé hlasovat v prezidentských volbách (v rámci celého Ruska jich je na sedm milionů), čekají vstupenky zdarma na popové koncerty.

Šéf správy anektovaného Krymu Sergej Aksjonov mezitím pohrozil "hned v pondělí vyhodit" úředníky, vybízející krymské Tatary, aby se voleb neúčastnili. Prezidentské volby na poloostrově jsou podle komentátorů vnímány jako jakési druhé referendum o připojení k Rusku; ani výsledky toho prvního z března 2014 svět neuznává.

Nutit k účasti či neúčasti ve volbách zakazuje zákon. Ruská redakce BBC nicméně na svém webu zveřejnila kopii nařízení, jak se má v polostátním ropném koncernu Rosněfť s více než čtvrtmilionem zaměstnanců kontrolovat, že lidé svůj hlas odevzdali.

Ve dnech předcházejících volbách úřady podle listu Vedomosti zesílily tlak na nezávislé pozorovatele, ať z řad nevládního hnutí Golos, anebo přívrženců Navalného, jakkoli se ústřední volební komise snaží o nezpochybnitelnou legitimitu voleb. Na druhé straně padesátka Navalného pozorovatelů směla odletět na Kavkaz do Čečenska, aby sledovali volby v autonomní republice proslulé volebními rekordy na podporu Vladimira Putina.