Rusko si chce u WTO stěžovat na Ukrajinu. Prý ho poškozuje omezujícími opatřeními | E15.cz

Rusko si chce u WTO stěžovat na Ukrajinu. Prý ho poškozuje omezujícími opatřeními

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Rusko si chce u Světové obchodní organizace (WTO) stěžovat na omezující opatření, která vůči němu uplatňuje Ukrajina, oznámil ruský ministr pro hospodářský rozvoj Maxim Oreškin.

"Ruské zastoupení při WTO v Ženevě zaslalo orgánu WTO pro řešení sporů a ukrajinské vládě žádost o konzultace v souvislosti s neustálými omezeními, zákazy, zvláštními požadavky a procedurami zaváděnými od roku 2014 pro ruské zboží, služby a osoby na ukrajinském trhu i pro tranzit přes Ukrajinu," sdělil ministr v Hanoji, kde se setkal s generálním ředitelem WTO Robertem Azevedem, kterého o kroku Moskvy informoval.

Oreškin se ve vietnamské metropoli účastní setkání ministrů obchodu zemí Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC).

Podle ruského ministra existují "vážné důvody" pro předpoklad, že zmíněná opatření Ukrajiny porušují její závazky vyplývající z členství ve WTO.

Co víc, počet, charakter a rozsah těchto omezujících protiruských opatření "svědčí o tom, že Ukrajina systematicky a vědomě porušuje své mezinárodní závazky ignorováním pravidel mezinárodního obchodu a dalších norem mezinárodního práva".

Ministr upřesnil, že jde o zákaz dovozu ruského masa a mléčných výrobků, ryb, vína, nápojů, zařízení pro železnice, hnojiv a mnoha dalších komodit. Zvláštní postupy podle něj platí při dovozu ruských knih a jiných tištěných produktů.

Zvláštní daňový režim je uplatňovaný na dovoz ojetých ruských automobilů. Kromě toho je podle Oreškina na území Ukrajiny zakázána nebo diskriminačním způsobem omezena činnost stovek ruských firem.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video