Rusko zakázalo dovoz drůbežího masa z Česka, bojí se ptačí chřipky | E15.cz

Rusko zakázalo dovoz drůbežího masa z Česka, bojí se ptačí chřipky

ČTK

Rusko zakázalo dovoz drůbežích produktů z Česka, Rakouska, Velké Británie, Maďarska, Německa a dalších evropských států kvůli výskytu ptačí chřipky. Sdělil to Petr Majer z tiskového odboru Státní veterinární správy. 

Zákaz se nově dotkne například konzervovaného zboží s pouze částečným obsahem masa. V Česku jde hlavně o zakázky firmy Hamé, která již mluví o dopadech za miliony korun.

Většiny trhu se zákaz nedotkne, protože již několik let platí embargo na dovoz masa z EU do Ruska. Částečný zákaz dovozu české drůbeže z některých postižených regionů již dříve platil například na Ukrajině nebo v Srbsku. Nově částečně obchod zakázalo Bělorusko.

Veterináři dnes utratí několik tisíc kachen nakažených ptačí chřipkou

"Byli jsme informováni, že Ruská federace přijala rozhodnutí zavést od 8. února dočasná omezení dovozu drůbežího masa, hotových drůbežích výrobků a všechny druhy drůbežích produktů, které obsahují produkty aditiv zpracování drůbeže, krmiv a krmiv pro drůbež," sdělil Majer.


Vše o ptačí chřipce čtěte zde >>>


Například Hamé tak nyní nemůže vyvézt stovky tisíc paštik a masozeleninových kojeneckých výživ, které řádově stojí několik milionů korun. "Pro nás je tato situace samozřejmě docela problém. Ty produkty už byly objednané, jsou nachystané a je jich značné množství, takže nebude snadné je uplatnit jinde. Navíc nyní nemůžeme zrealizovat další již domluvené exportní zakázky, takže pro nás bude tato situace pravděpodobně znamenat i přímé ekonomické škody," řekl ČTK mluvčí Hamé Petr Kopáček.

Veterináři zabijí šest tisíc ptáků kolem ohnisek chřipky

Kromě Ruska, které zakázalo dovoz výrobků z celé ČR, se na seznam států, které se brání před českým dovozem, zařadilo Bělorusko. Podle veterinářů dočasně omezilo dovoz živé drůbeže, násadových vajec, drůbežího masa, sušených vajec v prášku i k chorobě vnímavých volně žijících zvířat, stejně ze zoologických zahrad a cirkusů z Moravskoslezského, Ústeckého a Jihočeského kraje.

V Česku je 23 ohnisek choroby, v chovech se objevila po zhruba desetiletí.

Vybíjení slepic pokračuje, kvůli prevenci před ptačí chřipkou už padlo pět tisíc ptáků

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!